Vigyázz, a hangod elárulhatja, hűséges vagy-e
A hangunkban tükröződik a személyiségünk – régóta sejtjük ezt, amióta a basszushangú férfiak és a szopránszólamú nők a legvonzóbbak a párt vagy csak kalandot keresők számára. A kutatók nemcsak sejtik, de tudják is ezt. Megnéztünk néhány izgalmas vizsgálatot és azt is, mivel adós még a tudomány orgánumunk hatásait illetően.
Amikor Astrid és Nils reggel feltették magukra a mikrofont, nem sejtették, hogy aznap kiadott beszédhangjaik kvázi műalkotásokká válnak. A fiatalok és a svéd kísérletben részt vevő társaik feladata a következő volt: egész nap magukon hagyni a felvevőt, amely rögzítette megszólalásaikat. Csak nyugodtan tenniük kellett a dolgukat, és csevegniük, ha úgy hozta a helyzet – ahogy a hétköznapokban máskor is.
Rögzített szavaikat – amelyek éppen negatív érzelmeket fejeztek ki – a kutatók összehasonlítottak olyan beszédmintákkal, amelyek hasonlóan negatív (szomorúság, düh, harag vagy félelem) érzelmeket fejeztek ki azzal a különbséggel, hogy színészek imitálták azokat. A vizsgálati alanyoktól azt kérték, különböztessék meg a férfi és női hangokat a beszédük alapján, és valójában fogalmuk sem volt arról, hogy érzelmekkel kapcsolatos vizsgálatban vesznek részt.
A kísérleti alanyokat nem lehetett becsapni: teljes mértékben különbséget tudtak tenni Astrid, Nils és a többi alany természetes beszédében megjelenő érzelmek és a színészek által megjátszott emóciók között. Vérnyomásuk, pulzusszámuk és – az intenzív (stresszes) élményekre különösen szenzitíven reagáló – bőrellenállásuk is emelkedettebb volt az eredeti megnyilvánulások hallatán.
Evolúciós támogatás
Tehát valójában a szélhámosokat is tetten érhetnénk, ha nem játszana még számos körülmény szerepet, amikor hagyjuk magunkat átvágni. A tudomány jelenleg nem tud egyértelmű választ adni arra, hogyan lehet megkülönböztetni a valódi szándékot a hang alapján. Kristálytisztán látszik viszont ebből a vizsgálatból, hogy
arra vagyunk teremtve, hogy a másik ember hangjából leszűrjük az érzelmeit;
a szervezetünk érzékenyen reagál a beszédben megjelenő érzelmi manipulációra.