Mégsem szélhámosság a felmelegedés-elmélet

2 perc

2007.07.12. 09:00

Brit és svájci tudósok kimutatták, hogy a naptevékenységnek nincs közvetlen hatása az klímaváltozásra, és ezzel megdöntötték "A nagy globális felmelegedési svindli" című dokumentumfilmben bemutatott elméletet.

A filmben megszólalt neves szakértők állítása szerint az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés teóriája köré egész üzletág épült politikai támogatással, hatalmas kutatási pénzekkel és zsíros állásokkal. A tudományos ellenérveket hangoztató tudósokat az olajipar zsoldosainak bélyegzik, holott a földi klímát az ember megjelenése előtt több százezer évvel is gyors és szélsőséges kilengések jellemezték.

Ennek elsődleges vezérlője a nap tevékenysége. Az elmélet szerint a világűrből érkező részecskékből álló sugárzás hatására a Föld hűlni kezd, mert a részecskék körül a vízpára felhővé sűrűsödik és nem tudnak áthatolni rajta a napsugarak. Amikor viszont a Nap aktívabb, a mágneses ereje is nő, ami blokkolja a kozmikus sugárzást, így kevesebb felhő képződik és a Föld felmelegszik.

Az ember az okozója
© sxc.hu
Részben a Channel 4 brit tévécsatornán márciusban sugárzott dokumentumfilm hatására kezdte vizsgálni a kozmikus sugárzás és a klímaváltozás összefüggését Mike Lockwood, a Rutherford-Appleton Laboratory és Claus Fröhlich, a davosi World Radiation Center munkatársai.

Az űrkutatók egyszerű módszert választottak: egymás mellé tették a sugárzás elmúlt 30-40 év alatt megfigyelt változását és a földi középhőmérséklet alakulását ábrázoló grafikonokat.

Az adatok szerint a sugárzás intenzitása 1975-től kezdve évről-évre gyengült, majd 1985 körül megfordult a trend, az elmélet alapján tehát hűvösebb periódusnak kellet volna kezdődnie. A földi középhőmérséklet ezzel szemben megszakítás nélkül növekvő tendenciát mutat a vizsgált időszakban, és éppen 1985 körül a folyamat jobban felgyorsult, mint az évszázad során bármikor.

A Channel 4 filmjében felvonultatott ábrák csak az 1980 előtti helyzetet mutatták be, "pedig nem lehet az elméletnek ellentmondó adatokat csak úgy figyelmen kívül hagyni" - mondta Lockwood, aki svájci kollegájával végzett vizsgálatáról a brit királyi természettudományi társaság folyóiratában számolt be. "A tanulmány pontot tesz a vita végére" - mondta a tudós.

"Ez a publikáció is alátámasztja, hogy az elmúlt 20-40 évben tapasztalt hőmérséklet-emelkedést nem lehet pusztán a naptevékenységgel magyarázni" - mondta a Leeds-i egyetemen kutató Piers Forster, az ENSZ kormányközi klímabizottságának (IPCC) egyik vezető tudósa. Az IPCC februárban bemutatott jelentése szerint az üvegházhatást keltő gázkibocsátás 13-szor nagyobb mértékben felelős a klímaváltozásért, mint a naptevékenység.

"A kozmikus sugárzásnak kétségtelenül van hatása a felhőképződésre, de csak a tengerek feletti tiszta levegőben, ahol semmi más nincs, ami körül kicsapódhatna a vízpára. Az is lehet, hogy az ipari tömegtermelés kezdete előtt az éghajlatot is képes volt alakítani, de hát már régen nem a pre-indusztriális korban vagyunk" - mondta Forster a BBC brit közszolgálati csatorna honlapján megjelent beszámoló szerint.