Világgazdasági válságot okozott épp Donald Trump, vagy csak a saját országát löki a szakadékba?

9 perc

2025.04.03. 13:00

2025.04.03. 14:14

Minden szakmai mérce alapján értékelhetetlen számításokra alapozva durrantotta be Donald Trump a modern gazdaságtörténet legnagyobb vámháborúját, és most mindenki azt figyeli, mik lesznek a válaszlépések, egyáltalán megúszhatjuk-e a világválságot. Az biztos, hogy a totális káosz időszakába léptünk be.

Egész váratlanul a pingvinek lettek az egész világot megrázó kereskedelmi háború legviccesebb mellékszereplői. Donald Trump ugyanis, miközben a világ jelentős részére brutálisnál brutálisabb vámokat vetett ki, egészen érthetetlen okokból 10 százalékos vámmal sújtotta a Heard- és a McDonald-szigeteket is, ahol emberek nem laknak, pingvinekkel és fókákkal van teli az egész hely. De vámot vetett ki a Norvégiához tartozó, szintén lakatlan Jan Mayen nevű szigetre is, vagy épp a Kókusz-szigetek nagyjából 600 lakójára.

Ugyanígy a legkisebb racionalitás sem látszik abban, ahogyan az egyes országokra kiszámolta az amerikai elnök a vámokat. Trump azt ígérte, hogy viszonossági alapon fognak működni a vámok, vagyis amekkorát egy ország kivet az amerikai termékekre, ugyanakkora lesz a válasz is, majd nagy kegyesen bemutatta, hogy csak a fele – ehhez képest most mindenki megdöbbenve próbál legalább valamilyen magyarázatot találni, ami bármi értelmezhető mintát kiad, melyik állam miért épp akkora vámot kapott.

A legkevésbé a kínai kormány egy tanácsadó szerve óvatoskodott, amikor úgy kommentálta Trump számítását, hogy „silány, semmilyen szakmai mérce alapján nem értékelhető”, ahogy az ausztrál miniszterelnök is úgy fogalmazott, hogy „Trump vámjainak nincs logikai alapja”. De olyan is akadt, aki beírta néhány MI-alapú programba, hogyan kell könnyen kivetni vámokat, és olyasmi választ kapott, mint amit Trump bemutatott.

A gazdaság iránt csak felületesen érdeklődő olvasó ezen a ponton egy szinten érezheti magát a közgazdaság-tudomány legragyogóbb elméivel: ők sem értik, hogy mi ebben az egészben a logika.

Itt van elsőnek Európa példája: egy olyan számot mutatott be Trump, hogy az EU 39 százalékkal vámolja az amerikai termékeket, úgyhogy ennek a fele felfelé kerekítve, 20 százalék lesz a válaszvám. Márpedig ez egy teljesen fals szám.