EU: 221 millió eurós illeték tejkvóta-túllépés miatt
Az Európai Bizottság előzetes számítása szerint a tagállamoknak csaknem 221 millió eurós illetékkel kell számolniuk a tejtermelési kvóta túllépéséért a 2006-2007-es kvótaévben - közölte csütörtökön a brüsszeli bizottság.
A múlt évben az összes illeték 355 millió eurót tett ki. Az idén hét tagállam - Ausztria, Ciprus, Dánia, Olaszország, Németország, Luxemburg és Hollandia - lépte túl a szállítási kvótáit.
Az említett tagállamok összesen 773 728 tonna túllépésért felelősek, amire 220,82 millió euró illeték róható ki. A teljes illeték majdnem 80 százaléka Olaszország többlettermelése miatt keletkezett, amely 6 százalékkal lépte túl saját kvótáját. Ausztria esetében a túllépés mértéke 3,3 százalék, a másik 5 ország pedig, amelynek illetéket kell fizetnie, kevesebb mint 1 százalékkal haladta meg a kvótát.
"A tejkvótáknak régebben fontos szerepük volt a kereslet és a kínálat egyensúlyban tartásában" – mondta Mariann Fischer Boel mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos. Hozzátette, a közös agrárpolitika reformjainak hatályba lépése óta a gazdák szabadon termelhetnek a piacra, és a kvóták egyre inkább anakronizmust jelentenek, és 2015-től meg is szűnnek. A jelenleg megválaszolandó kérdés a következő: milyen átmeneti intézkedésekre van szükség? Ez lesz a közös agrárpolitika következő "egészségügyi vizsgálatának" fő témája.
Az EU többi tagállamából a termelők nem fizetnek illetéket a szállítások után, mivel a nemzeti referenciamennyiséget egyikben sem lépték túl. Kilenc országban - Görögországban, Svédországban, Szlovákiában, Szlovéniában, Észtországban, Lettországban, Litvániában, Máltán és Magyarországon - voltak a szállítások legalább 5 százalékkal a kvóta alatt. Mindazonáltal az abszolút számokat tekintve a legnagyobb fel nem használt kvótamennyiség Franciaországhoz (636 ezer tonna) és az Egyesült Királysághoz (479 ezer tonna) köthető.
Azokban a tagállamokban, amelyek nem használták fel teljes kvótájukat, a teljes felhasználatlan szállítási kvóta mértéke 2,7 millió tonna. Figyelembe véve a másik hét tagállam túllépésének mértékét, ez azt jelenti, hogy az EU tagállamaiban a teljes tejszállítás ténylegesen 1,9 millió tonnával kevesebb, mint a teljes rendelkezésre álló kvóta.