Economist: Európa olyan, mint egy skanzen, naivitásában ragaszkodik bizonyos erkölcsi normákhoz

10 perc

2025.04.15. 09:05

2025.04.15. 09:45

Bármennyire is fura, de ha alaposabban szemügyre vesszük Európa gondjait, akkor azok nem is annyira félelmetesek. Nagy átfedések vannak az egykori nácik és a mai populisták, így Donald Trump nyelvezete között. Működik az autokraták internacionáléja. Trump elkalkulálta magát a vámháborúban Kínával szemben. Témák és vélemények a világsajtóból.

Der Standard

A jelenlegi válságok jól rávilágítanak, mi csúszott félre a demokráciákban, Trump felemelkedése mutatja, hogy sok ember úgy érzi: leszakadt, ezért a demokráciáknak vissza kell térniük régi eszményeikhez – hangsúlyozza a vele készült interjúban Tamara Ehs politológus, a többi közt a baden-württembergi tartományi kormány tanácsadója.

Azt mondja, az USA január 20. óta tart az autokrácia felé, hiszen mind inkább egyetlen személy szeszélye határozza meg egy egész nép sorsát. Ezt csak úgy lehet megakadályozni, ha a tömegek időben kimennek az utcára. De a világban már évek óta megfigyelhető a tekintélyuralmi hullám.

Utoljára a 30-as években volt a világ ilyen tömeges jelenségnek szemtanúja. De napjainkban a változás ravasz módon megy végbe, mert a hatalmasok megőrzik a jogállam homlokzatát.

Egy ilyen fejleményt csak akkor lehet megállítani, ha az emberek kellően korán beavatkoznak – mondja Tamara Ehs, akinek május elején jelenik meg új könyve Defending Democracy címmel, amelyben demokráciánk változására szólít fel. A Der Standardnak adott interjúban a tudós beszél az „erősemberek” kísértéseiről, arról, hogy miért csalódnak sokan a demokráciában – és arról, hogyan kell kinéznie a „demokráciafrissítésnek”.