A beruházások volumene 2,5 százalékkal csökkent egy év alatt
A nemzetgazdasági beruházások volumene az idén a III. negyedévben – az előzetes számítások alapján – 2,5 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Folyó áron a beruházások teljesítményértéke 1119,6 milliárd forint volt.
Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan kiigazított index szerint – a beruházások volumene 0,1 százalékkal nőtt. Az idei első három negyedévben összesen 2976,6 milliárd forintot költöttek beruházásra, azok volumene 0,8 százalékkal csökkent a tavalyi bázishoz képest. Az idén a II. negyedévben a beruházások 0,4 százalékkal maradtak el a 2006 azonos időszakitól, az előző negyedévhez képest 0,1 százalékkal nőttek.
Tavaly a harmadik negyedévben 3,8 százalékos volt a csökkenés az egy évvel korábbihoz képest, a második negyedévhez viszonyítva a volumen 1,2 százalékkal nőtt. Az idei III. negyedévben 9,6 százalékkal estek vissza az építési beruházások, míg a gépberuházások 7,8 százalékkal emelkedtek. A legtöbb nemzetgazdasági ágban a beruházások csökkentek, négy ágazatot kivéve. Ezek közül a legnagyobb súlyt képviselő feldolgozóiparban 19,6 százalékkal emelkedtek a beruházások, amelyhez elsősorban a gumi termék, valamint a járműgyártás és a híradástechnikai termékek gyártása ágazatok beruházásai járultak hozzá.
A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás 18,1 százalékos növekedésében a szállodák épületeinek felújítása, bővítése a meghatározó. Az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás nemzetgazdasági ágban 0,7 százalékos növekedést regisztráltak, ez a nemzetgazdasági ág tartalmazza a lakásberuházásokat is.
Csökkentek a beruházások a nagyobb súlyt képviselő szállítás, raktározás, posta és távközlés nemzetgazdasági ágban, mégpedig 17,5 százalékkal, ami az út- és autópálya-építések mellett a távközlési fejlesztések visszaesésével függ össze. Csökkent a beruházási tevékenység a közepes súlyú ágak közül a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás terén (16,4 százalékkal), a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás területén (8 százalékkal), a kereskedelem, javítás (5,6 százalékkal), valamint az egyéb közösségi, személyi szolgáltatás nemzetgazdasági ágban is (3,5 százalékkal).
A kisebb súlyt képviselő ágak közül az oktatásban (31,9 százalékkal), az építőiparban (17,9 százalékkal), a pénzügyi tevékenység terén (1,8 százalékkal), az egészségügyi, szociális ellátás nemzetgazdasági ágakban (0,5 százalékkal) szintén csökkent a beruházások volumene a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.