Mol-Gazprom tárgyalás a Déli Áramlat hazai szakaszáról
A Mol és a Gazprom vezetői a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakasza megépítésének előkészítésére létrehozott projektcég eddigi működésének eredményeit tárgyalták meg szerdán Moszkvában, a Gazprom székházában.
Alekszej Miller, a Gazprom orosz kőolaj- és gázipari konszern igazgatótanácsának elnöke és Hernádi Zsolt, a Mol olaj- és gázipari részvénytársaság elnök-vezérigazgatója "megvitatták a kétoldalú kőolaj- és gázipari együttműködést. A találkozón megvizsgálták a Déli Áramlat elnevezésű gázvezeték építésének előkészítésére létrehozott projektcég munkájának eredményeit - olvasható a Gazprom sajtószolgálatának Moszkvában kiadott közleményében. Ezen túlmenően Hernádi Zsolt tájékoztatta Alekszej Millert a Molnak arról a kezdeményezéséről, hogy hozzanak létre közös gázszállító vállalatot a közép- és délkelet-európai piacokon megvalósítandó együttműködés céljával.
Oroszország biztosítja a Magyarországon felhasznált földgáz mintegy 80 százalékát. A Gazprom 2006-ban 8,7 milliárd köbméter gázt szállított Magyarországra. 2006. június 21-én a Gazprom és a Mol együttműködési megállapodást írt alá, amely előirányozta egy projektcég létrehozását a Dél-Európai Gázvezeték megépítése és egy magyarországi föld alatti gáztározó rendszer létrehozása céljával. A 2006-os megállapodás végrehajtása érdekében Magyarországon projektcéget alapítottak, amelyet fele-fele arányban tulajdonol a Mol és a Gazprom, és létrehozták a vállalt igazgató tanácsát - emlékeztet a közlemény. A Mol illetékese eddig csak az találkozó tényét erősítette meg az MTI-nek.
A szerdai szerb sajtó eközben arról számolt be, hogy elképzelhető: mégis Szerbián keresztül halad majd az Oroszországot Nyugat-Európával összekötő, Kék Áramlat nevű gázvezeték, s akkor bizonytalanná válik, hogy mi lesz a stratégiai jelentőségű ellátó vonal magyarországi szakaszával. Tovább a cikkhez.