Oroszország elsőként küldhet embert a Marsra
Oroszország műszaki tekintetben készen áll arra, hogy a 2020-as évek elején embert küldjön a Marsra - mondta kedden Lev Zeljonij, az Orosz Tudományos Akadémia Űrkutatási Intézetének igazgatója.
2025-re már ember is járhat a Marson © ESA |
Az akadémikus szerint a Mars a Naprendszer egyetlen bolygója, ahol a közeli jövőben le tud szállni ember. E téren Oroszországnak van bizonyos előnye a nemzetközi versenyben, amennyiben az orosz űrkutatás rendelkezik a legnagyobb tapasztalattal az emberek űrutazása terén - mondta.
A tudós szerint a Marson való leszálláshoz az űrhajósokat szállító űrhajó mellett ember nélküli űrjárművekre, a bolygó körüli pályára állítható berendezésekre és Marsjárókra is szükség lesz, hiszen a legtöbb tudományos-kutatási feladatot automatikus berendezésekkel is el lehet majd végezni.
Az embernek pusztán tudományos célból nem szükséges sem a Holdra, sem a Marsra repülnie, ez gazdaságilag nem kifizetődő, de az új felkutatása annyira része az ember természetének, hogy ezt a törekvést szerencsére nem is lehet feltartóztatni - mondta Zeljonij. Ugyanakkor az akadémikus szerint az ember kilépése egy új bolygóra növeli Oroszország nemzetközi tekintélyét, feladatokat ad a tudományos intézményeknek és az iparnak, elősegíti az új technológiák kidolgozását és bevezetését. Emellett egy ilyen eredmény mintegy az egész emberiség hangulatát is emeli: ki ne emlékezne arra, milyen hatással volt Jurij Gagarin, a világűrben járt első ember repülése.
Zeljonij akadémikus mintegy az ország illetékes vezetőihez fordulva hangsúlyozta: az ember eljutása a Marsra nem annyira tudományos, mint inkább az ország tudományos-politikai tekintélyét növelő feladat, amelynek elsőbbséget kell biztosítani.