Hitelválság: ömlik ki a pénz a részvényalapokból
Csaknem 100 milliárd dollárral rövidültek meg a globális részvényalapok az idei első negyedévben, ez minden idők legnagyobb nettó tőkekivonása e befektetési konstrukciókból, áll az egyik vezető nemzetközi portfolió-figyelő cég Londonban közzétett negyedéves felmérésében.
A teljes idei nettó kiáramláson belül a felzárkózó piaci részvényalapok összesen 20 milliárd dollárral soványodtak, az egy évvel korábbi 1,6 milliárd dolláros nettó beáramlás helyett. A legnagyobb veszteséget a fejlett piaci részvényalapok szenvedték el: az amerikai, a japán és a nyugat-európai részvénypiaci alapkezelőktől 70 milliárd dollárral többet vittek el a befektetők, mint amennyit újonnan bevittek.
A magán- és intézményi befektetői tőkemozgásokat figyelő cég elemzése szerint az idei rekord tőkekivonás - ami a részvényárakon is jól látszik - egyértelműen az amerikai nem elsőrendű (subprime) jelzálogadósi körből kiindult válsághoz, illetve az általa teremtett likviditásszűkéhez, a gyengülő globális növekedési kilátásokhoz és a befektetői bizalomcsökkenéshez köthető.
A pénzpiaci alapokba ugyanakkor rekord összegű, 140 milliárd dolláros nettó beáramlás volt, és ezeknek az alapoknak az összvagyona 3500 milliárd dollárra - szintén rekordra - emelkedett.