Olcsó még a benzin, marad a pazarlás
Az amerikai autópark csak 10 dolláros benzinár felett fog megváltozni és az európaihoz hasonlítani - nyilatkozott Bob Lutz, a legnagyobb amerikai autógyártó, a General Motors alelnöke a Newsweek magazinnak.
© Chevrolet |
Lutz ezt úgy értette, hogy a nagy méretű és teljesítményű, benzinfaló járművek mindaddig nem tűnnek el az utakról, amíg a jelenleg 3,6 dollár/gallonos (1 gallon=3,78 liter) benzinár nem szökik 10 dollár fölé. A GM termékfejlesztési alelnöke ugyanakkor meg van győződve arról, hogy a jövő a kicsi és elektronikus kocsiké. Ebbe az irányba hat szerinte az üzemanyag drágulása, a zsúfolt városi közlekedés és az, hogy az autó a fejlődő országokban is tömegcikké válik.
A GM ezért kezdett agresszív fejlesztésbe a kis autók piacán, és ezért jelent meg a Chevrolet Volt elektromos járművel. Lutz elkerülhetetlennek látja, hogy a kocsik a jövőben elektromossá váljanak. Hangsúlyozta, hogy a Chevrolet Volt nem hibrid autó, kizárólag elektromos meghajtású. Bár lesz benne egy másodlagos erőforrás, amely benzinnel, etanollal, dízellel, biodízellel vagy hidrogéncellákkal működik, de ez csak az akkumulátor feltöltését szolgálja. A kocsi még nem piacképes, de ezen a nyáron tesztelik a prototípust egy új lítium-ion akkumulátorral.
© GM Media |
Lutz - mint mondja - nem áll be abba a kórusba, amelyik azt harsogja, hogy a kis autók átveszik a hatalmat a világon. Főleg nem az Egyesült Államokban. Meggyőződése, hogy Amerikán nem fog eluralkodni a kisautó őrület, az emberek a jövőben is vásárolni fognak kisteherautókat és terepjárókat. Véleménye szerint az olyan több száz lóerős sorozatgyártású autók iránti kereslet sem fog eltűnni, mint amilyen például a Chevrolet Corvette ZR1. Mint fogalmazott, csak azért, mert az élelmiszerboltban bővül az organikus zöldségek kínálata, nem zárják be a húsrészleget.