A Google szerverhajókkal menekülne jogi szürke zónába

1 perc

2008.09.17. 10:00

A keresőóriás alternatív energiával táplált szerverhajóinak szabadalmát már két éve beadta, ám csak most hozta nyilvánosságra. A kezdeményezésnek a környezet védelme mellett másik fontos hozadéka is lenne: a szerverek jogi és adózási státusza megváltozna.

A Read Write Web technológiai portál értesülései szerint a két évvel ezelőtti szabadalmi kérvény már tartalmazta annak leírását, hogy a szerverhajók miképpen hasznosítanák a tenger hullámainak erejét energiaszükségleteik fedezésére.

A rendszereket Vízalapú Adatközpontoknak (Water-Based Data Center) hívják, s egyelőre még nem tudni, hogy az első bárkák mikor hajózhatnak ki a nyílt vizekre. A Google közleménye szerint: „számtalan ötlettel kapcsolatban nyújtunk be szabadalmi kérvényeket. Ezek között vannak olyanok, amelyeken tovább dolgozunk, s valódi termékekké, szolgáltatásokká válnak, másokból nem lesz semmi”.

Az adatforgalom ilyetén kihelyezése egyes államok jogi hatásköre alól már korábban is nagy vihart kavart. Nemrégiben a különböző tartalmak letöltését lehetővé tévő torrent-technológia egyik legnagyobb oldala, a Pirate Bay keltett feltűnést azzal, hogy bejelentette: felvásárolnák a Nagy-Britannia partjai mellett, már a nemzetközi vizeken található korábbi tengerészeti bázist. A platform tulajdonosa szuverén államnak tekinti a területet, amely Sealand néven már több ízben borsot tört a nemzetközi jogászok orra alá. A férfi szerverfarmot üzemeltet a mesterséges szigeten, amelyre szemet vetettek a szerzői joggal foglalkozó szakemberek szemében első számú közellenségnek számító Pirate Bay üzemeltetői is.

Sokan kongatják a vészharangot a Google terjeszkedésére utaló jelek kapcsán. Az információk szabadságáért aggódó aktivisták ugyanis aggályosnak tartják, hogy a Google óriási adatbázisait, amely több millió ember adatait – e-mailjeit, dokumentumait stb. – tartalmazza, egyszerűen kivonnák valamely felelős kormány hatásköre alól.