„Ez már fasizmus” – Miért vándorol ki Kanadába három amerikai professzor?

7 perc

2025.03.30. 08:00

Hogyan pótolható az USA szerepe a NATO-ban? Ausztriában lebukott bolgár ügynökök és Putyin nyerő stratégiája. Nemzetközi lapszemle: válogatásunk a világlapok írásaiból.

Financial Times

A vezércikk arra figyelmeztet, hogy az amerikai belpolitika kulcsszereplőinek nem szabad letenniük a fegyvert Trump előtt. Mert vannak, akik máris behódoltak, az üzleti életben, a felsőoktatásban és a sajtóban, de azért mutatkoznak az ellenállás jelei is. Merthogy szembe kell szállni az elnökkel, akinek autoriter hajlamai igen nagy károkat okozhatnak az érintett ágazatok és a jogállam számára.

A szóban forgó szervezeteknek, intézményeknek, vállalatoknak először a túlélést kell szem előtt tartaniuk – alkalmazottaik, befektetőik és a fogyasztóik érdekében. Az új kormányzat első pár hete rávilágított, milyen mértékben függnek az állami pénztárcától, illetve megrendelésektől nem csupán nonprofit szerveződések, hanem mindenféle méretű vállalkozások is.

Ez pedig erős fegyvert ad a Fehér Ház kezébe, és a hatalom el is határozta, hogy él vele. Ha ezzel szemben nincs közös fellépés, a kormányzat még inkább kísértést érezhet, hogy levadássza, akiket ellenségnek tart. A kompromisszumok pedig afelé terelhetik Trump csapatát, hogy még inkább támadja a fékeket és ellensúlyokat, akkor pedig mindenki rosszabbul jár.

Az autógyárak már megpróbáltak összefogni, de sokra nem jutottak vele. Aki viszont beadták a derekukat, azok merítsenek példát a Kongresszus és a bíróságok éledező harcából. A Signalgate felháborította a demokratákat és felébresztett a zsibbadásból egy-két republikánust is. Egyes bírák hírek szerint megfélemlítés célpontjai lettek. Nekik és sok már amerikainak, akik szembeszállnak a demokrácia visszaszorításával, nagy-nagy bátorságra lesz szükségük.