Londoni elemzők: hétfőn még nem mozdul az MNB
Hétfőn még kivár az MNB, de már közel van a pénzügypolitikai enyhítés kezdete; az első kamatcsökkentés jó eséllyel még az idén, de legkésőbb 2009 elején megtörténik, jósolják londoni feltörekvő piaci elemzők a magyar jegybank Monetáris Tanácsának hétfői ülése előtt.
A Goldman Sachs globális bankcsoport londoni befektetési érdekeltségének részletes prognózisa szerint a kamatdöntő testület egyelőre nem mozdul, de a kamatcsökkentések "egyre közelednek".
Az MNB-t változatlanul nyugtalanítja az erős bérkiáramlás, és az, hogy a forint tovább gyengülhet az ideges nemzetközi környezetben; a GS londoni elemzői szerint a hétfői monetáris tanácsi ülésen ezek lesznek a fő érvek.
Másrészről ugyanakkor a testület tagjai most már egyre inkább figyelik a vállalati szektor banki hitelezésének mind feszesebb kondícióit, amelyeknek kedvezőtlen növekedési hatásai lehetnek, és hathatnak az inflációra is; ez a korai kamatcsökkentés mellett szólhat.
A ház szerint az olajárak esése nyomán is csökkennek az inflációs kockázatok. Az MNB legutóbbi, augusztusi inflációs előrejelzése még 140 dollár körüli olajárral számolt, de az olajárszint legutóbbi kilengései óvatosabbá tehetik a Monetáris Tanácsot annak megítélésében, hogy teljesen kizárható-e egy alacsony olajárakkal számoló forgatókönyv, fogalmaztak a Goldman Sachs elemzői.
Simor András MNB-elnök, aki a múlt héten Londonban befektetőkkel és elemzőkkel találkozott, látogatása során maga is azt mondta, hogy a jelenleg érvényes, augusztusban kiadott inflációs előrejelzés 137 dolláros hordónkénti olajárat vett figyelembe, az azóta bekövetkezett "hatalmas zuhanásnak" azonban - ha minden más tényező változatlan marad - "valószínűleg következményei lesznek" a novemberben esedékes következő előrejelzésben, a dollár időközben végbement erősödésével együtt is.
A Goldman Sachs londoni előrejelzése szerint az MNB kamatcsökkentési ciklusa várhatóan jövő év elején kezdődik, és a piac is jórészt ezt árazza.
Vannak a Cityben ennél agresszívabb előrejelzések is. Gillian Edgeworth, a Deutsche Bank londoni befektetési részlegének közép-európai közgazdásza pénteken az MTI-nek azt mondta: idén novemberre jósolja az első kamatcsökkentést, és a következő tizenkét hónapra összesen 1,00 százalékpontos magyarországi pénzügypolitikai enyhítést vár.
A UBS bankcsoport londoni elemzői is azzal számolnak, hogy az év vége felé megkezdődik az MNB enyhítési ciklusa, feltéve, hogy az olajárak nem ugranak meg addig, és a belpolitikai fejlemények sem akadályozzák ezt meg.
A Merrill Lynch londoni befektetési részlegének pénteki előrejelzése szerint ugyanakkor az MNB az év végéig várhatóan fenntartja 8,50 százalékos alapkamatát, de a következő hat hónapban "enyhítési üzemmódra" áll át, és 2009-ben összesen 1,00 százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre.
A ház elemzői szerint a magyar gazdaság jóval a potenciál - vagyis a még inflációs kockázat nélkül lehetséges legnagyobb ütem - alatt növekszik; az idei GDP-növekedési ütemet a Merrill Lynch 2,1 százalékra jósolja a tavalyi 1,3 százalék után. Az infláció ugyan makacsul magas, de ennek zömét nyersanyagár-sokkok és egyszeri torzító tényezők okozzák, és már mutatkoznak korai jelei az alapszintű dezinflációnak.
A jelentős - a GDP-érték arányában mérve 2 százalékos - negatív kibocsátási rés, az erős forint és a kedvező bázishatások belépése alapján a cég londoni elemzői azt várják, hogy a teljes kosárra számolt fogyasztói infláció jövőre megindul a 4 százalékos éves szintek felé; a csökkenés már idén szeptember-októbertől "kifejezetten érezhetővé" fog válni.
A Barclays Capital londoni befektetési ház elemzői úgy fogalmaztak, hogy Magyarországon az inflációs és a növekedési kockázatok mérlege ez utóbbiak felé billent, ami mozgásteret ad a monetáris enyhítéshez, feltéve, hogy folytatódik a költségvetési konszolidáció.
A ház szerint még a magas bérnövekedésnek is várhatóan csak korlátozott hatása lesz a háztartási fogyasztásra, mivel a bejelentett bérek egy része az gazdaság kifehérítésének folyamata keretében az eddigi "informális" kifizetések helyébe lépett. Emellett a foglalkoztatás továbbra is alacsony, és az áremelkedés korlátozza a háztartások elkölthető reáljövedelmének növekedését.
Ráadásul a globális hitelkondíciók szigorodása a beruházásokat és a hitelből finanszírozott fogyasztást is terheli majd a következő negyedévekben, és jóllehet 2 százalékos növekedés továbbra is elérhetőnek bizonyulhat, a 2009-es fellendülés korlátozott mértékű lehet, jósolják a Barclays Capital londoni elemzői.
A cég szerint a jelentős olajárcsökkenés és a kibocsátási rés további szélesedése nyomán a vállalati szektorban végül ellenállásba fognak ütközni a további béremelések. Emellett a forinterősödés - még az elmúlt időszak gyengülése után is - önmagában komoly pénzügypolitikai szigorításnak felel meg, ami enyhítheti az MNB inflációs aggodalmait - áll a Barclays Capital prognózisában.
A cég londoni elemzői mindezek alapján már az év végéig várnak egy negyed százalékpontos MNB-kamatcsökkentést, és 2009 végére 7,00 százalékig csökkenő jegybanki kamatot jósolnak.