Nyolc kérdés, hogy az állásinterjún ne szégyenülj meg

2 perc

2008.10.07. 04:50

„Jó lenne, ha sokat keresnék, lenne céges autóm, és napi nyolc óra munka után elfelejthetném az irodai gondokat” - az eszményi álláshoz az általános óhajok nem elegendőek. Többre kell vágyni, többet kell tenni: az állásinterjún reális és csábító jövőképet festeni. Tippek.

Hogyan képzeli el magát öt év múlva? - a kérdés minden állásinterjúzó réme. Ilyenkor lázasan kattog a jelentkezők agya: akadnak, akik az adott vállalat kötelékében látják magukat, mások vezetőként ülnek egy multicég főnöki székében, abban azonban a legtöbb felvételiző egyetért: pár év múlva sikeres lesz. Az elképzelt siker, a túlzott ambíció lenne az eredményes állásinterjú záloga?

A valóság ennél egyszerűbb: az interjúztatók ugyanis általában nem arra kíváncsiak, hogy a jelöltek képzeletben milyen magasra ültetik magukat, sokkal inkább arra, hogy van-e konkrét – és reális – elképzelésük, hol tartanak majd három/öt/tíz év múlva, hogyan képzelik el életüket és karrierjüket. Az elszántság, határozottság és a reális jövőkép szimpatikus lehet. A nagyot álmodó, ambíciózus jelöltön sokan csak mosolyognak, különösen, ha pályakezdőként, szakmai tapasztalat nélkül a sikeres jövőről mesél a felvételi beszélgetésen. Válaszod - a rettegett kérdésre - legyen megfontolt, jól átgondolt és legyen valóságalapja.

Mit hoz a jövő?
© sxc.hu
„A vizualizáció, önmagunk képbe helyezése, és pozícionálása a legfontosabb” – véli Deborah Brown Volkman, a téma szakértője Vezesd magad egy új állásig című könyvében. „Tudatosítsd magadban, hogyan képzeled el az életedet, mert ebből kiderül, mit akarsz eléri a jövő héten, a következő hónapban, évben”- írja a szerző, hangsúlyozva, hogy lépésről lépésre kell haladni. A szakmai előmenetelt meg kell alapozni, ehhez viszont elengedhetetlen, hogy az álláskereső tisztázza magában az alapvető kérdéseket. Melyek ezek?  

1. Milyen munka tenne hosszú távon elégedetté?
2. Mit vársz leendő munkahelyedtől? (szakmai tervek, karrierállomások)
3. Mekkora felelősség nyomhatja a válladat, és mi az, amit az áhított munka érdekében már nem tudsz vállalni?
4.
Főnökkel, magánzóként vagy csapatjátékosként tudsz hatékonyan dolgozni?
5.
Milyen munkaidőben – kötött, rugalmas – tudsz a legjobban teljesíteni?
6.
Milyen céges kultúrával (értékekkel) tudnál azonosulni?
7.
Mekkora fizetéssel lennél elégedett?
8.
Mit tűrnél el állásod megtartása érdekében, és mikor jön el a pont, amikor tovább lépnél?

Mielőtt elküldöd önéletrajzodat, és jelentkezel egy állásra, alaposan fontold meg, mi az, amire vágysz, ehhez megvannak-e az alapok - képzettség, elhivatottság -, és felvértezted-e magad a nehézségekkel szemben, amelyek célod elérését akadályozhatják.