Menekülnek a befektetők az ingatlanalapokból
Egy hónap alatt ötödével olvadt a hazai ingatlanalapok vagyona - írja az Ecoline.hu. Pénteken a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) 10 napra felfüggesztette a Magyarországon bejegyzett nyílt végű ingatlanalapok forgalmazását. Ugyanakkor a 26 alapnak likviditási gondjai a PSZÁF szerint nincsenek.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) november 7-ei határozatában felfüggesztette a Magyarországon bejegyzett nyílt végű ingatlanalapok forgalmazását. Ezen befektetési jegyek ebben az időszak nem vásárolhatóak és nem válthatóak vissza. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) hétfői tájékoztatója alapján a 26 ingatlanalap vagyona októberben 20,8 százalékkal csökkent. Összvagyonuk az időszak végén 433 milliárd forint volt.
A globális pénzpiaci válság következtében a magyar piacon megjelent magas betéti kamatok olyan befektetési alternatívát jelentenek, amellyel a hazai ingatlanalapok nem tudnak versenyezni, így a befektetők kivonják a konstrukcióból tőkéjüket. Az alapok által birtokolt ingatlanok értékesítése ugyanakkor időigényesebbé vált. Így jelentősen csökkent az ingatlanalapok likvid befektetések (állampapírok, bankbetétek) aránya.
A PSZÁF szerint a befektetők nincsenek tisztában az ingatlanalapok jegyeinek speciális jellegével, azzal, hogy ez egy hosszú távú befektetés, amelynek gyors visszaváltása értékveszteséggel járhat. A PSZÁF elnöke mindazonáltal úgy véli: a befektetési alapok nem szorulnak pénzügyi mentőcsomagra, helyzetük stabil.