IDC: jelentős visszaesés várható jövőre az IT szektorban

1 perc

2008.11.17. 12:46

A pénzügyi válság hatása miatt az informatikai szektorban is jelentős visszaeséssel számolnak jövőre ágazati elemzők. Az IDC legfrissebb előrejelzése szerint az IT költések a válság előtti 5,9 százalékos növekedéshez képest 2,6 százalékosra lassul. Pesszimista forgatókönyv alapján mindössze 0,1 százalékos lehet a növekedés.

Az Egyesült Államokban az augusztusban publikált 4,2 százalékos növekedéssel szemben az IDC előrejelzése jövőre mindössze 0,9 százalékos növekedéssel számol. Mindezek ellenére John Gantz, az IDC kutatási igazgatója úgy véli, hogy a számítástechnikai szektor más ágazatokhoz képest jobb helyzetben van és a lassuló gazdaság lefelé irányuló húzásának jobban ellen tud állni, hiszen az informatika mára mélyen beépült számos üzletkritikus vállalati funkcióba és kiemelt szerepet játszik a hatékonyság javításában.

Regionális összehasonlításban, a költés Japánban, Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban 1 százalék körüli lesz 2009-ben. Ezzel ellentétben a Közép- és Kelet-Európa, Közel-Kelet és Afrika valamint Latin Amerika feltörekvő gazdaságai továbbra is egészséges növekedést mutatnak majd, de érzékelhetően alacsonyabb szinten, mint a korábban előrejelzett két számjegyű növekedések. Szektorok szerinti bontásban a szoftver és szolgáltatási piacoknál szolid növekedéssel, míg a hardver piacokon, a tároló eszközök kivételével, csökkenéssel lehet számolni 2009-ben az IDC jelentése szerint.
 
2009-et követő években a 2012-ig terjedő periódus végére az IDC szerint az IT költés növekedése visszaáll majd egy 6,0 százalékot megközelítő szintre. A gyorsuló növekedés ellenére, az IDC becslései szerint az iparág 300 milliárd dollárnyi bevételtől esik el az alacsonyabb költés miatt a következő négy évben.

A jelenlegi pénzügyi válság bizonytalanságai miatt az IDC azonban egy pesszimista előrejelzést is elkészített. Eszerint a globális GDP növekedés ütemét az IDC 0,3 százalékra redukálta, ami 1,5 százalékkal marad el a jelenlegi előrejelzéstől és a leggyengébb teljesítményt jelentené a második világháború óta eltelt időszakban. Ez jövőre marginális, 0,1 százalékos növekedést eredményezne a globális IT költésben, csökkenő költésekkel az Egyesült Államokban, Nyugat-Európában és Japánban.