KSH: 1,6 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom
A kiskereskedelmi forgalom a naptárhatástól megtisztított adatok alapján szeptemberben 1,6 százalékkal, az első kilenc hónapban 2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától, szezonálisan és naptárhatástól megtisztítva 0,3 százalékkal mérséklődött az előző hónaphoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Tavaly szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom a naptárhatástól megtisztított adatok alapján 4,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal mérséklődött.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2008. január-szeptemberben 4548 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből szeptemberben 545 milliárd forintot.
Az első kilenc hónapban az eladások 52 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes-, 19 százaléka a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-, 11 százaléka a könyv-, újság- és egyéb iparcikk-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek január-szeptemberben 1,4 százalékkal, szeptemberben 0,8 százalékkal kisebb volumenű forgalmat értek el, mint az előző év azonos időszakában.
Az idén szeptemberben az eladások jelentős részét, 91 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű üzletek - hiper- és szupermarketek, vegyesboltok - forgalma 1,1 százalékkal mérséklődött, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek eladásai 2 százalékkal növekedtek.
A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem szeptemberi forgalmának volumene 0,1 százalékkal mérséklődött az augusztusihoz képest.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma az első kilenc hónapban 2,4 százalékkal, szeptemberben 2,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Szeptemberben folytatódott az összes kiskereskedelmi forgalomból jelentősebb súlyt képviselő bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-üzletek értékesítésének visszaesése, miközben a többi üzlettípus eladásai növekedést mutattak az előző év azonos hónapjához képest.
A legnagyobb mértékben a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletek eladásai haladták meg az előző évi szintet.
A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma szeptemberben 0,3 százalékkal elmaradt az augusztusitól.
Az országos kiskereskedelmi forgalomból továbbra is Közép-Magyarország képviselte a legnagyobb részt, aránya 2008. II. negyedévben 38 százalékot tett ki.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 2008. szeptemberben - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - az Európai Unió 27 tagállamában és az eurózóna országaiban egyaránt elmaradt az előző év azonos havitól. A csökkenés mértéke az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 0,4 százalékos, az eurózóna országaiban 1,6 százalékos volt.
A tagállamok közül továbbra is kimagaslóan növekedett a kiskereskedelmi forgalom Romániában, a legnagyobb mértékben Lettországban csökkentek a kiskereskedelmi eladások.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelmi üzletek értékesítésének volumene Magyarországon 2008 első kilenc hónapjában 4,3 százalékkal, szeptemberben 3,4 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest.
Az üzemanyag-kiskereskedelem változatlan áras forgalma az első kilenc hónapban lényegében nem változott, szeptemberben 0,8 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz viszonyítva.