A Fidesz ragaszkodik a teljes 13. havi nyugdíjhoz

1 perc

2008.11.26. 08:35

A Fidesz szerint sem gazdasági, sem pedig költségvetési kényszer nem indokolta a 13. havi nyugdíjak 80 ezer forintos maximalizálását. A párt mindent megtesz azért, hogy a nyugdíjak megőrizzék reálértéküket - mondta Iván László, a Fidesz szakpolitikusa.

Az ellenzéki országgyűlési képviselő arra figyelmeztetett: a 13. havi nyugdíjak elvétele, illetve csökkentése nyomán egyre több nyugdíjas kerülhet megélhetési válságba. Álláspontja szerint inkább az állami cégek igazgatósági, felügyelő-bizottsági fizetéseinek csökkentésével kellene spórolnia az államnak. Iván közölte, hogy az országgyűlés keddi döntése után jövőre 300 ezer nyugdíjas egyáltalán nem kapja meg a 13. havi nyugdíjat, egymillió érintettnek pedig 80 ezer forintban maximálták a juttatást. A szocialistáknak igazából csak akkor kellenek a nyugdíjasok, ha a szavazatukat vagy a pénzüket el lehet venni - fogalmazott a fideszes szakpolitikus.

Elmondta: a keddi döntés értelmében a 62 év alatti nyugdíjasok 274 ezres tábora egyáltalán nem kap 13. havi nyugdíjat, ez 22-23 milliárd forint bevételt jelent az államnak. A változtatás annak a 830 ezer embernek, akinek maximalizálták a juttatását, átlagosan 43 ezer forint veszteséget jelent, míg az érintett 124 ezer rokkantnyugdíjastól összesen 2,7 milliárd forintot, átlagosan 22 ezer forintot vesznek el.

Arra is rámutatott, hogy miután a minimálnyugdíj összegét is befagyasztották jövőre, így az ehhez kötött családtámogatások összege is csökken reálértéken.

A szocialisták azzal indokolták a parlamenti döntést, hogy a kormány a pénzügyi-gazdasági világválság hatására kényszerült a költségvetés kiadásainak csökkentésére, ez pedig a nyugdíjrendszert is érinti. Daróczi Dávid kormányszóvivő pedig azzal reagált, a Fidesz képmutató: "ha az ellenzéki párton múlt volna, ma nemhogy 80 ezer forintot, de egy fillért sem kapnának a nyugdíjasok 13. havi ellátásként. Orbán Viktor pártjának kétszer lett volna lehetősége támogatni a 13. havi nyugdíj bevezetését, de egyszer sem szavazta meg a parlamentben. Ráadásul akkor, 2003-ban, a nemzetközi gazdaság válság sem korlátozta az ország pénzügyi lehetőségeit" - emlékeztet a kormányszóvivő közleményben.