Elsumákolt túlóra pénz: ki jár pórul?

2 perc

2008.12.02. 10:25

Ember legyen a talpán, aki ki tud igazodni a túlórák jogi szabályozásain, sokszor még a szakembereknek is nehéz eldönteni, mely szabályt, munkaidőkeretet kell "előhúzni" a speciális munkakörben dolgozók esetében, a laikusnak pedig mintha kínaiul lenne munkájának szabályozása.

Dr. Sipos Márta munkajogász szerint Magyarországon a legtöbb túlórát az egészségügyi alkalmazottak, a biztonsági őrök, a mentősök, a tűzoltók és a rendőrök végzik. Számukra nem ismeretlen kifejezés az ügyelet, készenlét, rendkívüli munkavégzés. A közember számára azonban teljes a képzavar, ráadásul sokan azt mondják, ezen szakmákban dolgozók tisztában voltak a munka hátrányával, amikor pályát választottak. Arról azonban nem szólt a fáma, hogy a túlórákat hivatástudatból ingyen kell végezniük a rend őreinek, tűzoltóknak, egészségügyi alkalmazottaknak, vagy akár a biztonsági őröknek. Ez főképp azoknál a szakmáknál jellemző, ahol bármi áron el kell végezni a munkát (a beteget el kell látni, a tüzet el kell oltani).

Szőnyeg alá söpört túlórák a rendőrségnél

Szima Judit rendőr alezredes, a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének (TMRSZ) főtitkára elmondta: ma megközelítőleg 44 ezer rendőr van Magyarországon, de nagy a fluktuáció. A rendőrség speciális közfeladatot ellátó testület, ehhez képest évek óta nincs bérfejlesztés, csak a legfelső szinten. Ezenkívül rendszeresen nem fizetik a túlórákat a rendőrségnél, noha havonta akár kétszáz-kétszázötven órát is teljesítenek a kollégák. Hogy miért nem? Azért, mert a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak - rendőrök, tűzoltók, vám és pénzügyőrök - szolgálati viszonyáról szóló törvény (HSZT) igencsak eltér a "normál" Mt-től és azért, mert itt egészen más szabályok uralkodnak, mint egy "normál" munkahelyen, sokszor eltérve a szigorú reguláktól.

Ingyen túlórák

A fegyveres szerveknél a munkából adódóan nagyon szigorúan veszik a hierarchia szintjeit. „Eddig az volt a gyakorlat, hogy a bajokat valami félreértelmezett bajtársiasságra, betyárbecsületre hivatkozva szőnyeg alá söpörték” - világítja meg a problémát Szima Judit rendőr alezredes. A túlórák kifizetése az ottani parancsnokon múlik, mint ahogy az is, hogy eltussolják-e azokat - nyomatékosítja a rendőr alezredes. Ha például a felettes arra utasítja a dolgozót, hogy nyolc óra helyett csak egy-két túlórát számoljon el, akkor azt fogja tenni. Ha ugyanis nem teszi, akkor atrocitás érheti.

Egy 12 órás rendezvény biztosítása után egészen más adatok szerepeltek a túlóra elszámolásában. A dolgozók a szakszervezethez fordultak és panaszt tettek. Ám azt később visszavonták, a túlórák pedig továbbra sem lettek elszámolva, és kifizetve. Ennek oka abban keresendő, hogy a rendőri vezetők nyomást gyakorolnak, és sok esetben vitatják a túlórák mértékét, így a dolgozók időnként megfélemlítve érzik magukat, és így elállnak a panasz tételétől - hoz példát a szakszervezet főtitkára a rendőrségnél tapasztalható visszásságokra, és a mobbing alkalmazására.

Munkaidő, pihenőidő, túlóra, munkaidőkeret

Munkaidő az az időtartam, amely alatt a munkavállaló dolgozik, a munkáltató rendelkezésére áll, és tevékenységét vagy feladatát végzi a nemzeti jogszabályoknak és/vagy gyakorlatnak megfelelően. Pihenőidő az az időtartam, amely nem minősül munkaidőnek. A túlóra pedig az, ami a napi normál munkaidőt meghaladja. A túlórák csökkentése szempontjából fontos megemlíteni a munkaidőkeretet, ami azt jelenti, hogy az egyes napokon változó tartamú a munkaidő. Mindez természetesen egészen máshogy alakul, ha rendkívüli munkavégzés alá esik munkánk.

Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk teljes szövegét elolvashatja itt.