Nem lesz nagy hatása a kínai gazdaságélénkítő programnak

2 perc

2008.12.10. 14:41

Korlátozott hatása lehet csak a kínai kormány által bejelentett hatalmas, több évre szóló gazdaságélénkítő programnak, és jövőre a kínai gazdaság jelentős lassulására kell számítani, áll a Moody's Investors Service szerdán Londonban kiadott elemzésében. Más londoni elemzők szerint azonban Kína két éven belül így is a világ második legnagyobb gazdasága lesz a többi erőcentrum recessziója miatt.

A nemzetközi hitelminősítő szerint a négyezer milliárd jüanos - a kínai GDP-érték 15 százalékának megfelelő - ösztönző program valószínűleg nem tudja majd ellensúlyozni az exportnövekedésnek a világgazdasági recesszió okozta megtorpanását.

A Moody's alapeseti forgatókönyve az, hogy a kínai gazdaság 2009-ben 7-8 százalékkal fog növekedni, és az ütem 2010-ben 8-9 százalékra gyorsul vissza. A ház szerint ugyanakkor a vártnál súlyosabb és hosszabb globális visszaesés esetén a kínai GDP-érték reálnövekedése az 5-7 százalékos sávba is lassulhat 2009-ben és 2010-ben. Bármelyik forgatókönyv válik is valóra, a kínai növekedés mindenképpen meredeken lassulni fog az utóbbi öt év csaknem 11 százalékos éves átlagáról, áll a hitelminősítő előrejelzésében.

Londoni elemzői körökben eddig a kínai gazdaságot tartották a világgazdaság lehetséges megmentőjének. A Királyi Külügyi Intézet - londoni székhelye után, általánosan használt nevén a Chatham House - néhány hete kiadott drámai hangvételű világgazdasági jelentésében egyenesen úgy fogalmazott, hogy a "gazdasági katasztrófa" szélére sodródott a fejlett ipari országok alkotta OECD-térség, és a kínai növekedés fennmaradása a világgazdaság legfőbb reménye.

A kínai növekedésre adott előrejelzéseket azonban egyre több nagy londoni ház rontja. A Barclays Capital befektetési csoport éppen szerdán kiadott, átfogó felzárkózó piaci prognózisában azt írta: az eddigi 8,5 százalékról 7,8 százalékra veszi vissza 2009-re szóló kínai GDP-bővülési jóslatát, és erre a prognózisra is jelentős, lefelé ható kockázatokat lát. A cég 2008-ra még 9,8 százalékos növekedést valószínűsít a kínai gazdaságban.

A nagy gazdasági erőcentrumok recessziója miatt azonban Kína a maga lassuló, de a globális átlagból így is messze kiemelkedő növekedése révén londoni elemzők szerint előre fog lépni a világ legnagyobb gazdaságainak rangsorában, és két év múlva közvetlenül az Egyesült Államok után következik majd.

Az egyik vezető londoni gazdaságelemző cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) legújabb prognózisa szerint a jelenlegi árfolyamokon, nominális dollárértéken számolt gazdasági összkibocsátás alapján Kína már az idén megelőzi az eddigi harmadik Németországot, 2010-ben pedig Japánt is, és a világ második legnagyobb gazdasága lesz.