Gázvita: Juscsenko levelet küldött nyugati vezetőknek

1 perc

2009.01.02. 10:58

Viktor Juscsenko ukrán elnök levelet küldött nyolc nyugati és európai uniós ország, köztük Magyarország vezetőinek és az Európai Bizottság elnökének, kifejtve az orosz-ukrán gázvitában képviselt ukrán álláspontot. Egyben az illetékes ukrán miniszter vezetésével konzultációk céljából, Julija Timosenko miniszterelnökkel egyeztetve, küldöttséget menesztett több EU-tagországba.

Mint az államfő sajtóosztálya pénteken közölte, az osztrák, olasz, német, amerikai, szlovák, magyar, francia, cseh vezetőknek és José Manuel Barroso EB-elnöknek írt levelében Juscsenko kifejtette, hogy az ukrán fél 2008-ban bonyolult tárgyalásokat folytatott Oroszországgal az orosz földgázszállítások és az európai országokba irányuló tranzit feltételeiről 2009-ben és az azt követő években. Leszögezte, hogy a tárgyalások folyamán Ukrajna tartotta magát a két ország elnöke által elért megállapodásokhoz és azokhoz a kötelezettségvállalásokhoz, melyeket a két kormány által a gázipari együttműködésről 2008. október 2-án aláírt memorandum tartalmaz.

Levelében kiemelte, hogy a fenti dokumentum szerint három év alatt fokozatosan kell áttérni a piaci árakra az ukrán fogyasztóknak szállított orosz földgáz, illetve az európai tranzitdíjak vonatkozásában. Arról biztosította a címzetteket, hogy az ukrán fél 2008. december 30-án teljesen kifizette az elmúlt évben kapott orosz földgáz árát. Hangsúlyozta, hogy Kijev a fenti memorandum és más megállapodások alapján folytatja tárgyalásait az orosz partnerekkel.

A Jurij Prodan ukrán tüzelő- és energiaügyi miniszter vezette küldöttség európai körútjának első állomásán, Prágában pénteken tárgyalásokat folytatott Mirek Topolánek cseh kormányfővel és a cseh kormány más tagjaival - közölte Bogdan Szokolovszkij, az energiabiztonság nemzetközi kérdéseivel foglalkozó ukrán elnöki meghatalmazott. Mint elmondta, a cseh felet részletesen tájékoztatták az orosz földgáz ukrán területen átvezető tranzitjának helyzetéről és a Gazprommal zajló tárgyalások menetéről. A felek megállapodtak abban, hogy a következő napokban európai szakértőket vonnak be a tárgyalásokba a kérdés megvizsgálása céljából. Az ukrán küldöttség Csehországból Szlovákiába utazott tovább.

Jiri Patornik, a soros EU-elnökséget ellátó Csehország miniszterelnökének szóvivője pénteken leszögezte, hogy az Európai Unió sem közvetítőként, sem panaszosként nem szándékozik beavatkozni az orosz-ukrán gázvitába mindaddig, amíg "nem korlátozzák a szállításokat az európai fogyasztók részére". Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter ugyancsak pénteken telefonbeszélgetést folytatott ukrán kormányilletékesekkel, és felhívta őket az Oroszországgal fennálló nézeteltérések mielőbbi rendezésére.