Miskolci videointerjú: "Avason nem a közbiztonsággal van gond"

3 perc

2009.02.05. 12:20

Az Avas a béke szigete - állítják a helyi biztonsági szervek képviselői. De akkor mi az, ami miatt "a kisebbségi nemzettársainkkal nem megy az együttélés"? A HVG újságírója cikke készítésekor egy videokamerát is magával vitt.

Miskolc Avas
© Wikipedia
„Mi is a gond az Avason?” – tette fel a kérdést a nagy visszhangot kiváltott, január 30-ai sajtótájékoztatón Pásztor Albert miskolci rendőrkapitány, miután statisztikákkal igazolta, hogy a miskolci lakótelep közrendészeti szempontból maga a "béke szigete". Az erőszakos utcai rablássorozat – amelynek kapcsán a kapitány sokak megrökönyödésére a sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta: minden esetben cigányok az elkövetők – a város más pontján történt, ahol valóban veszélyes lehet sötétedés után magányosan sétálni az utcán.

A városvezetés mégis a 39 ezer lakosú Avas lakótelepre költöztette november 24-én a budapesti Safety Sector Kft. biztonsági cég által működtetett városőrséget, amelyre a január végéig érvényes szerződés szerint az önkormányzat 20 millió forintot különített el. A városőrség számára két járőrautót és egy diszpécserközpontot biztosított az önkormányzat. A Safety Sector 33 alkalmazottat foglalkoztat városőrként, mindannyian miskolciak, a többségük az Avason lakik, amint azt a hvg.hu-nak Szabó József, a cég vezetője elmondta. Az erőszakos bűncselekményekkel fertőzött miskolci negyedekben nem működik ilyen civil biztonsági szolgálat. Ennek az lehet az oka, hogy az Avason a szocialista városvezetés számára fontos szavazóbázis lakik, Kistokaj, Mályi és Nyékládháza mellett az Avas (azaz a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei 3. számú választókörzet) lakói küldték a parlamentbe a város polgármesterét, Káli Sándort.

A lakótelepre az utóbbi másfél-két évben beköltöző családok nagy része – a hvg.hu helyi információi szerint – nem túl messziről érkezett, hiszen a miskolci Szondi telep egy részének felszámolása után szerzett panellakást. Az ügyészség harminc olyan családot talált az Avason, akik a Fészekrakó programot csalással vették igénybe – hamis munkahely- és APEH-igazolás segítségével. A nyomozó hatóság által teljes körűen még nem feltárt csalássorozatban közreműködött ügyvéd, ingatlanközvetítő, banki ügyintéző és hamis munkáltatói igazolást kiállító vállalkozó is. Annyit már lehet tudni, hogy a munkanélküli nincsteleneknek ingyen lakást ígértek, akik a vásárláshoz banki hitelt vettek fel és a Fészekrakó program keretében a gyermekek után járó támogatást használták fel az új otthon megvásárlásához. Nem csoda, hogy az ilyen családok, ahol senki nem dolgozik, többnyire nem fizetik a rezsit, a közös költséget.

A csalássorozat felgöngyölítésével, a fehérgalléros bűnözők megnevezésével a rendőrség egyelőre adós. Az Avason viszont egyre nagyobb a feszültség, mert a lakások elértéktelenedtek. A miskolci egyetem közelsége miatt eddig sokan a lakásuk bérbeadásából szereztek bevételt, de egyre több a kiadhatatlan ingatlan. A város vezetése és a rendőrkapitány pedig a cigányság elleni hangulatkeltéssel próbál előremenekülni. Borbély Menyhért, a városőrség helyi vezetője arról beszél, mi is zavarja a helyieket.

Maga Pásztor Albert rendőrkapitány az említett sajtótájékoztatón – a boon.hu felvétele szerint – hasonlóképpen beszélt az Avasról: szerinte az embereket a beköltözőkben "a puszta látványélmény" zavarja, és a régi lakók nem érzik magukat fenyegetve, mert az újak "különösképpen nem csinálnak semmit azon kívül, hogy élik a maguk életét, ami élből nem tetszik a többségi társadalomnak." Azt is kijelentette: "az nem jellemző, hogy az odatelepültek bármilyenfajta bűncselekményeket követnének el a helyiek sérelmére", de Pásztor Albert szerint a lakótelep többségi lakossága körében kialakult egy határozott álláspont, amit sajátos módon éppen a rendőrkapitány artikulált: "a kisebbségi nemzettársainkkal nem megy az együttélés, de emögött ennyi van, és nem több, és nem más."

Sághy Erna