A Húsvéti Nyuszi vitte be a kegyelemdöfést a magyar gazdaságnak
Látható és várható volt, hogy az ipar rosszul kezdte az évet, de a jelek szerint márciusban új mélységeket ért el a mélyrepülés. A gazdasági növekedés reménysugara a fogyasztás lenne, de a március – még nem tudni pontosan, mekkora – negatív meglepetést hozott a kiskereskedelemben. Meg is van a hibás: a nyúl.
Épp csak a legrosszabb várakozásokat nem múlta alul a magyar gazdaság teljesítménye az első negyedévben: az egy évvel korábbi szinthez képest 0,4 százalékkal, az előző negyedévhez, tehát 2024 végéhez képest 0,2 százalékkal zsugorodott a GDP. A KSH a részletes adatokat nem közölte, és a releváns szektorjelentések közül is hiányzik néhány márciusra. Sejteni azért lehet, mely tényezők okoztak a gazdaság visszaesését.
Alighanem folytatódott az ipar mélyrepülése – ezek szerint a vártnál még mélyebbre – és az építőipar szenvedése. Mindkettő valószínű, az iparban a rendelésállományok sem adnak okot különösebb bizakodásra, az építőiparban hasonló a helyzet, ráadásul az állam a magas költségvetési hiány és államadósság (amelyek miatt uniós túlzottdeficit-eljárás zajlik) mellett nem képes jelentős beruházásokat finanszírozni. Az uniós források egy részéhez pedig Magyarország nem fér hozzá – a kormány állításával szemben nem azért, mert az EU minden pénzt Ukrajnának ad, hanem mert a kormány nem teljesíti a jogállamisági vitában tett vállalásait.
Csodálatos dolgokat ígért a kormány, ezek után a legpesszimistább elemzői véleményeket igazolva indult az év. Eddig sem volt fényes a helyzet, de január és március között éves alapon és 2024 végéhez viszonyítva is visszaesett a magyar gazdaság.
A Puma és a Nyúl
A kiskereskedelem márciusban kellemetlen meglepetést okozhatott, legalábbis erről beszélt az Indexnek Gerlaki Bence államtitkár. Az eddig is tudható volt, a kormány is elismerte, hogy az idei évben, különösen az év első felében csak a fogyasztás járulhat hozzá érdemben a gazdasági növekedéshez.
2021 óta az 55 fontos csúcsról 10 fontra csökkent a Wizz Air részvényeinek árfolyama, a befektetők az elmúlt 15 céges jelentésből 13-ra negatívan reagáltak. A magyar gyökerű légitársaság életét a háborúk és az olajárak sem könnyítették meg, de a mélyrepülésben a menedzsment is szerepet játszott Bukta Gábor, a Concorde elemzője szerint.