Szekeres: "Afganisztánban afgán megoldásra van szükség"

2 perc

2009.03.20. 09:44

Ha több és nagyobb biztonságot akarunk, akkor erősebb NATO-ra van szükség, amelynek eléréséhez újfajta gondolkodást kell kialakítani - mondta Szekeres Imre honvédelmi miniszter a Manfred Wörner Alapítvány nemzetközi konferenciáján.

A megváltozott globális kihívásokra a NATO csak akkor tud megfelelő válaszokat adni, ha maga is képes a változásra - jelentette ki a miniszter. A szövetség változásának előmozdítója lehet az Obama-adminisztráció új gondolkodása és Franciaország visszatérése a NATO integrált katonai szervezetébe.

Az erősebb NATO azt is jelenti, hogy a jelenleginél erősebb katonai struktúrát kell kiépíteni és felül kell vizsgálni a 10 éve elfogadott stratégiai koncepciót. Az új stratégiai koncepciónak - amelyet 1-1,5 év alatt lehetne kialakítani - meg kell erősítenie a kollektív védelem szerepét és reagálnia kell az új globális kihívásokra, mint az energia biztonság, a klímaváltozás és a kibernetikai védelem.

Szekeres hozzátette, hogy az együttműködés szervezeti alapja a struktúrájában megújított, nem katonai képességekkel is megerősített NATO lehet. A nagyobb biztonság és a szövetség erősítésének érdekében szükséges a NATO és az Európai Unió közötti együttműködés intézményesített formáinak bővítése, a kapcsolatok stratégiai szintű javítása. Képtelenség, hogy ma egyetlen közös művelete van a két szervezetnek.

A miniszter Afganisztánnal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az országnak nem nyugati típusú államszervezetre és berendezkedés kiépítésére van szüksége, ugyanis nem hagyhatók figyelmen kívül a helyi viszonyok, az állam társadalmi és történelmi háttere. "Afganisztánban afgán megoldásra van szükség" - hangsúlyozta a miniszter.

Szekeres reményét fejezte ki, hogy a 2009-es év fordulópont lehet az afgán állam kialakulásában, hiszen idén tartják a választásokat, ami után hatékonyabb lehet a kormányzás és nőhet a bizalom a hatalom iránt. A globális biztonság erősítése érdekében együtt kell működni Oroszországgal, hiszen földrajzi kiterjedésénél, politikai, katonai erejénél, illetve az energiahordozó-készleteiből fakadó gazdasági súlyánál fogva fontos szereplője az európai, a közép-ázsiai és a közel-keleti térség biztonságának is.

Az Oroszország és az Amerikai Egyesült Államok közötti, a rakétapajzsról szóló vita megoldása lehet, ha a rakétaelhárító berendezést az eredeti tervek szerint Európában építik fel, de a NATO fennhatósága alatt. A miniszter szerint mindez jól szolgálná a NATO közös érdekeit és egyaránt védelmet nyújtana az Egyesült Államoknak és az Európai Unió tagállamainak is.