RCM: idén 5 százalékos gazdasági visszaesés lehet Magyarországon
A Raiffeisen Capital Management (RCM) szakértői szerint az idén Magyarországon 5 százalékos lesz a gazdasági visszaesés, jövőre viszont csak 1 százalékkal mérséklődik a GDP.
Peter Brezinschek szerint a kelet-közép-európai gazdaságok legfőbb gondja az, hogy különböző mértékben ugyan, de a külső egyensúlytalanság problémáival küzdenek. Ezek között a folyó fizetési mérleg egyensúlya csak az egyik fele a problémának, a másik fele a jelentős nagyságrendű rövid futamidejű hitelállomány, amely a közép-kelet-európai régióban az elkövetkezendő 12 hónapban válik majd jelentős gonddá. Amíg a külföldi finanszírozás gyakorlatilag hiányzik, a külső pénzpiacokon a bizalmatlanság uralkodik, ez a helyzet nagy nyomást fog gyakorolni a helyi devizákra és a régió nemzeti bankjainak nemzetközi tartalékaira.
Arról is szólt, hogy a közép-kelet-európai országok napjainkban nem tekinthetők egy tömbnek, jelentős különbségek vannak abban a tekintetben, hogy az országkockázatokat egyedileg kell értékelni. Így például míg a balti-államok a régió legrosszabb válságpéldáit mutatják fel, addig a Raiffeisen Capital Management elemzői szerint a Cseh Köztársaság és Szlovákia viszonylag immunis a problémákra. Az elemzők úgy vélik: Magyarország, a balti-államok vagy Bulgária esetében a gazdasági folyamatok fenntarthatósága is probléma.
A forint árfolyamával kapcsolatban megjegyezte: a globális válság mélypontjának elérése, az amerikai és az eurózóna vezető mutatói által sugallt "fellendülés" első jelei már támogatja majd a forintot. Ezzel együtt szerintük a befektetők csak az idei év második felében térhetnek vissza a kockázatosabb devizákhoz, ami 2009 végén, 2010 elején hozhatja meg a forint erősödését.
Ingrid Szeiler, az RCM eszközstratégiai részlegének vezetője kiemelte: annak ellenére, hogy a március eleji mélypontot követően a részvénypiacok átlagban 24 százalékos emelkedést mutattak, a befektetők érthető módon még mindig nagyon óvatosak a kockázatos eszközökbe történő befektetések terén. "Nem tartjuk valószínűnek, hogy ettől kezdve a folyamatos emelkedés határozná meg a piacokat, bár úgy gondoljuk, hogy az értékpapírok árfolyamai - a magas volatilitás ellenére - nem csökkennek tovább, és egy-egy jól átgondolt részvénybefektetés hosszú távon jó lehetőségeket kínál" - emelte ki Ingrid Szeiler.