Zsugorodik a BÉT, de befektetni attól még kis pénzzel is lehet
A magyar tőzsde kézenfekvő megoldást nyújt azoknak is, akik kevés pénzzel akarnak részvényt venni. Ám a MOL és az OTP részvényeinek további közkézhányad- és forgalomcsökkenése, vagy esetleges tőzsdei távozása komolyan megrendíthetné a Budapesti Értéktőzsdét (BÉT) és magyar befektetési kínálatot. Hová vigye hát a pénzét a magyar kisbefektető, aki szükség esetén gyorsan hozzá is akar jutni?
Hosszútávon csak újabb cégek tőzsdei bevezetése teheti igazán vonzóvá a budapesti tőzsdét, addig a befektetésre váró megtakarításokat érdemes lehet más, likvidebb területekre, akár a régió más országaiba átcsoportosítani – állapítja meg az Equilor Befektetési Zrt. nemrégiben elkészült, a likviditási szempontokat mérlegelő analízise. Más tőzsdei elemzők viszont állítják, hogy idehaza is vannak még vonzó, s kellően likvid befektetési lehetőségek, sőt érdemes nyitott szemmel járni, s felkészülni a hazai és nemzetközi piacok változására.
Az elmúlt hónapokban, elsősorban a globális gazdasági válság hatására jelentős mértékben átalakult, gyakorta lecsökkent a befektetési termékek likviditása, ami nem csak a kisbefektetőknek jelent nagy kockázatot: annál jobb ugyanis egy befektetés likviditása, minél rövidebb idő alatt, minél kevesebb költséggel és minél kisebb tőkevesztéssel lehet pénzzé tenni.
Minden rendben működő piac alapfeltétele a megfelelő likviditás, ami azonban a tapasztalatok szerint csak akkor kerül a figyelem középpontjába, ha válságos, vagy legalábbis a normálistól jócskán eltérő piaci helyzetekkel szembesülnek a befektetők. Ezt tapasztalhattuk az elmúlt hónapokban is, sokszor úgy, hogy a likviditáscsökkenést komoly veszteségek kísérték. Az Equilor szakértői több befektetési termék vizsgálata alapján arra jutottak, hogy a likviditáscsökkenést megfelelő diverzifikációval lehet a legjobban elkerülni. Gereben András, a cég ügyvezető igazgatója erről kifejtette, hogy a befektetők portfoliójának összeállításakor, az eddig háttérbe szoruló likviditási jellemzőket jóval nagyobb súllyal kell figyelembe venni. Azaz egy olyan portfolió kialakítása lehet a cél, amely normális piaci körülmények között a likvid és illikvid eszközök egyensúlyára törekszik. A válságidőszak piaci körülményei között – azaz napjainkban is – célszerű a likvid eszközöket felülsúlyozni, annak érdekében, hogy a befektető képes legyen azonnal reagálni az árfolyamok rohamos változására.
Befektetési megoldások és likviditás |
Az állampapír válságos időkben illikvid és extra kockázatú, miközben normális piaci időkben likvid eszköznek számít. Az elmúlt hónapok válsága során a magyar állampapírpiac lényegében befagyott, miközben a fejlettebb angolszász és más nyugat-európai államok kötvényei sokkal keresettebbek, mivel esetükben minimális az államcsőd, azaz a kötvények nemfizetésének kockázata. A befektetési alapok különböző mértékben likvid eszközök a leglikvidebb likviditási alapoktól egészen a zártvégű ingatlanalapokig. A nyíltvégű alapok fő hátránya likviditás szempontjából, hogy a befektető csak két, három, esetleg kilencven nap múlva juthat hozzá a tőkéjéhez, mivel az alapkezelők ilyen feltételek mellett vállalják a befektetési jegyek visszaváltását. Ez a 2-90 nap között változó visszaváltási idő súlyos árfolyamingadozások esetén arra is elég, hogy a befektető jelentős tőkeveszteség mellett jusson hozzá pénzéhez, azaz a visszaváltási kérelem benyújtásához képest akár jelentősen alacsonyabb egy jegyre jutó nettó eszközérték mellett történik meg a visszaváltás. A zárt végű befektetési alapok, ha lehet még kevésbé likvid befektetési eszközök, hiszen a befektető az előre lefektetett futamidő alatt általában nem fér hozzá a tőkéhez. Ehhez jönnek azok a kockázatok és hátrányok, amelyek az abnormális piaci mozgások közben felmerülhetnek, mint amilyen az ingatlan alapok novemberi befagyasztása is volt. Mindezek miatt, a likviditást kereső befektetőknek a befektetési alapoknak csupán egy szűk köre jöhet szóba. Az egyik legnagyobb forgalmat bonyolító befektetési forma a deviza, illetve a hozzá kapcsolódó eszközök jó választást kínálnak, például azért is, mert a kereskedési időt nézve a leghosszabb ideig lehet velük kereskedni. |
A BÉT forgalma 2001 óta több mint a hatszorosára növekedett, egészen a 2007-es, átlagos havi 750 milliárd forintos csúcsig. Igaz, 2007-ben az extra forgalomnövekedést részben az OMV által végrehajtott óriási mennyiségű Mol részvényvásárlások okozták.
A budapesti parkett forgalmát azonban mindinkább két részvény, a Mol és az OTP határozza meg. Hozzájuk csatlakozva a Richter, illetve a Magyar Telekom papírjai a teljes részvénypiaci forgalom 93 százalékát adták 2007-ben és 96 százalékát 2008-ban. A megoszlás azonban az előző évhez viszonyítva átrendeződött (amit jól mutatnak a mellékelt diagramok). Ennek oka, hogy a Mol forgalomból való részesedése a 2007-es 40-ről 21 százalékra csökkent, amit nem kis mértékben a papír közkézhányadának csökkenése generált. A tavalyi forgalomátrendeződés fő nyertese az OTP volt, amely a teljes részvénypiaci forgalom már közel 60 százalékát adta.
© hvg.hu |
Tavaly a válság kirobbanásának évében a teljes magyar piacot már a likviditás elapadása jellemezte, bár ez nagyrészt az év utolsó harmadára tevődött – írja az Equilor elemzése. A tőzsdén pozitívan értékelték a magyar háztartások tavaly őszi rohamát, amikor rendkívül sok, a tőkepiacon többségében első ízben szerencsét próbáló befektető nyitott számlát brókercégeknél. Abban reménykedtek, hogy a zuhanó árfolyamú részvényekből bevásárolva tetemes nyereségre tehetnek szert hosszú távon. Ezzel párhuzamosan az amerikai és nyugat-európai intézményi befektetők a magyar piacról sok pénzt vontak ki, aminek forgalomcsökkentő hatását, ha kis mértékben is, de kompenzálta a magyar lakosság részvények iránti rohama.
© hvg.hu |
Míró József, az Erste Bank elemzője viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy néhány BÉT-en jegyzett papír esetében valóban nehezebbé vált a kereskedés, romlott a likviditás, de mind az OTP, mind a Mol, a Richter vagy a Magyar Telekom jó és elfogadható likviditású lehetőséget kínál a kisbefektetőknek, azaz a likviditás nem feltétlenül válik a korábbiaknál fontosabbá.
Bár az elemzők szerint valóban sokan gondolják, hogy egy idő után elfogyhatnak a papírok a BÉT-ről, de még ebben az extrém esetben is teljesen valószínűtlen, hogy a budapesti értékpapír-kereskedés megszűnne, hiszen a befektetők szolgáltatás iránti kereslete ezt akkor is fenntartaná.
Az Equilor vizsgálatai szerint a Mol menedzsmentje az OMV ellenséges felvásárlási szándékának megakadályozása érdekében hatalmas mennyiségű saját részvényt vásárolt a vállalat részvényeiből, melyeket aztán „baráti” kezeknek kölcsönözték ki. Miközben az OMV hadmozdulatait sikerült kivédeni, a vállalat azt is elérte, hogy igen jelentősen lecsökkent a Mol részvényeinek közkézhányada. Az idén áprilisi adatok szerint már kevesebb, mint 30 százalék volt az a részvénymennyiség, amellyel szabadon lehetett kereskedni. Fontos megjegyezni, hogy a tőzsdén jegyzett vállalatok sajátrészvény vásárlásai a likviditás csökkenése mellett a transzparencia romlását is okozzák. Az átláthatóságot és emiatt a Mol befektetői megítélését tovább ronthatja a vállalat április 23-i közgyűlésén elfogadott intézkedéscsomag, amely – az orosz Szurgutnyeftyegaz részvényvásárlása után – az ellenséges felvásárlást még inkább lehetetlenné teszik. Emiatt az Equilor értékelése szerint korántsem lenne meglepő, ha a közeljövőben tovább esne a Mol részvényeinek forgalma, s ezzel még inkább koncentrálódna a magyar részvénypiac.
Az OTP -részvény szép lassan a Budapesti Értéktőzsde egyedüli domináns papírjává válik, hiszen egyre nagyobb mértékben részesedik a forgalomból, ami a bank menedzsmentje által indított, az árfolyamot támogató jelentős sajátrészvény-vásárlási akció következménye is. Az OTP térnyerése és a többi blue chip (különösen a Mol) valamint a kisebb papírok háttérbe szorulása ettől még tény. A bank papírjait illetően azonban jelentős az aktivitás mind a belföldi, mind a külföldi befektetők körében, a közkézhányad relatíve magas, a bankot érintő állandóan nyilvánosságra kerülő hírek pedig segítik az árfolyam ingadozását. (Persze vannak ellenkezőleg ható hírek is. Tartja magát például az a piaci szóbeszéd, hogy a menedzsment a nyilvánosan ismertnél nagyobb pakettet kontrollálhat, azaz a bank szabadon kereskedhető papírjainak aránya valójában kisebb lehet annál, mint ami az első látásra számításba jöhet.)
Az OTP-papír forgalmát egyetlen magyar részvény sem tudta megközelíteni a közelmúltban, ráadásul a pénzügyi szektor fókuszba kerülésével az OTP esetében csak tovább gyarapodott az aktivitás. Tavaly augusztus óta a bank részvényeinek forgalma közel megnégyszereződött. Nagy szerepe volt ebben annak is, hogy számos új, főként magyar kisbefektető is megjelent a papír piacán az októberi zűrös időszakban. A hivatkozott tanulmány szerint ezért OTP kitűnése a legpozitívabb jelenség a magyar piacon. Amennyiben azonban az OTP forgalma veszélybe kerülne, egy új hasonló súlycsoportú papír megjelenése híján, a BÉT létjogosultsága kérdőjeleződne meg.
Régiós forgalmi összehasonlításban a magyar börze 2008-ban alulteljesített a lengyel, a cseh és az osztrák tőzsdékhez képest is. A tavaly őszi árfolyamzuhanások először a forgalom emelkedését eredményezték, ezt követően az év végén átlagosan közel 40 százalékkal esett az aktivitás. A régiós börzék egymás közötti versenyében a 2008-as harmadik negyedévben még mindig a bécsi tőzsde vezetett, de a varsói már kezdte utolérni. Ez 2008 utolsó negyedében változott meg, amikor a legnagyobb mértékben az osztrák piacon lassult a forgalom. Ennek köszönhetően pedig tavaly decemberben már a lengyel börze volt a vezető a régióban az euróban mért részvénypiaci forgalomban.
Az Equilor megvizsgálta, hogy a négy régiós börzén jegyzett részvények közül melyek azok, amelyekben árfolyamértéken a legnagyobb forgalmat bonyolították le a 2009. március havi kereskedési adatok alapján. A top 10-ben Bécs és Varsó felül-, míg a budapesti és a prágai parkett alulreprezentált. Ez is mutatja, hogy a magyar piacon túl is van élet, és nem is akármilyen: a top 10-be egyedüli magyar részvényként az OTP került be, ott viszont az előkelő negyedik pozíciót foglalja el. A legnagyobb aktivitású részvény egyértelműen az Erste Group a régióban, amelyet a lengyel PKO Bank és a szintén osztrák OMV követ. A top 10-ben összességében 4-4 osztrák és lengyel, illetve 1-1 magyar és cseh részvény található.
A 10 legnagyobb forgalmú részvény Közép-Európában
(2009. március, millió EUR*)
Vállalat | Tőzsde | Forgalom | |
1. | Erste Group | Bécs | 1,073.59 |
2. | PKO Bank | Varsó | 972.11 |
3. | OMV | Bécs | 763.35 |
4. | OTP | Budapest | 718.81 |
5. | Voestalpine | Bécs | 676.97 |
6. | CEZ | Prága | 649.87 |
7. | Pekao | Varsó | 637.34 |
8. | KGHM | Varsó | 629.93 |
9. | Telekom Austria | Bécs | 571.04 |
10. | TPSA | Varsó | 469.47 |
* 2009. március 31-i árfolyamokkal számolva
Forrás: Equilor gyűjtés
A közép-európai régióban az elmúlt évek statisztikái is alátámasztják, hogy a budapesti börze hónapok óta a legalacsonyabb forgalmat tudja felmutatni, miközben a lengyel és az osztrák tőzsdék normál piaci körülmények között jóval nagyobb szeletet hasítanak ki a régiós részvénypiaci forgalomból. Külön kiemelendő a varsói tőzsde iránti növekvő érdeklődés, amit az is támogat, hogy 2008-ban európai szinten, a lengyel börzén történt meg a legtöbb tőzsdei bevezetés – áll az Equilor elemzésében.
© hvg.hu |
Fazakas Péter szerint már most érdemes előre tekinteni. Az ősz ugyanis valóban a világgazdaság állapotának lassú jobbra fordulását hozhatja. Így érdemes figyelni, hogy milyen iparágak mutatják a legnagyobb vitalitást, s lassan el lehet gondolkodni azon, hogy milyen szektorokban lehet és érdemes majd befektetési lehetőségeket keresni. A mostani helyzetben pedig megfontolható az arany vásárlása is. A befektetőknek a Buda-Cash elemzője szerint két ellentétesen ható folyamatot kell mérlegelniük. Ha fennmarad a piaci bizonytalanság jelenlegi szintje, az az arany árát alacsonyan fogja tartani. Ugyanakkor a várhatóan növekedő olajárak, s a bankmentések során megjelenő rengeteg új pénz az inflációs hatásokat fogja erősíteni, ami az aranyár emelkedéséhez vezethet. Persze ez esetben is jó észben tartani: nem mind arany, ami fénylik.