Oszkó: nálunk lesznek a legkisebbek az élőmunka költségei
Jó kompromisszumokat kötött a kormány az adórendszer átalakítása során, példa erre a cafeteria rendszer klasszikus elemeinek a tervezett 32 helyett 25 százalékos kedvezményes kulcsa - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) csütörtöki budapesti rendezvényén.
A tavaly szeptemberben benyújtott költségvetéshez képest az idén 800 milliárd forinttal kevesebb adóbevétel várható, amit ezermilliárd forintos kiadáscsökkentéssel ellensúlyoz a kormány bizonyos adóátrendezéssel kiegészítve, így az GDP arányos adócentralizáció a tavalyi 40 százalékot meghaladó mértékről már az idén 40 százalék alá csökken – mondta a pénzügyminiszter.
A válság hatásait elemezve Oszkó Péter nemzetközi környezetbe helyezte az idei várható, 6,7 százalékos magyar GDP visszaesést. Az Európai Unióban a GDP átlagos csökkenése 4,0 százalék lesz, a magyar exportban meghatározó szerepet játszó Németországban ennél nagyobb, 5,4 százalék, de a Bundesbank 6,2 százalékos csökkenéssel számol – mondta a pénzügyminiszter.
Bár régióban a magyar GDP csökkenés a legnagyobb, a szlovák előrejelzés is némileg hasonló, 6 százalékkal zsugorodik a gazdasági teljesítmény, Csehországban 2,3 százalékos visszaesést várnak, Lengyelországban viszont egy százalékos növekedéssel számolnak – adott körképet a tárcavezető.
Viszonylag kedvezőbb Magyarország helyzete a GDP arányos államháztartási hiány tekintetében, hiszen amíg 2009-ben az EU-ban átlagosan 6,0 százalékra ugrik fel a deficit, s a régión belül Lengyelországban 6,6, Szlovákiában 4,7, Csehországban 4,3 százalékra, addig Magyarországon a májusban módosított hiánycél után is viszonylag alacsony 3,9 százalék lesz a hiány.
Oszkó Péter előadásában megismételte: a jövőre radikálisan átalakuló adórendszer célja a munkahelyek megőrzése rövid távon és munkahelyek teremtése hosszú távon, a jelenlegi 57 százalékos foglalkoztatási szint 65 százalékra növelése. A jelenlegi magyar foglalkoztatási szint a régiós átlagnál kilenc százalékponttal alacsonyabb – jellemezte a helyzetet a pénzügyminiszter.
A 2010. évi adóváltoztatások a munkaadókat arra ösztönzi, hogy minél több embert foglalkoztassanak, ennek érdekében csökkennek az élőmunka terhei: idén a minimálbér kétszereséig, jövőre pedig a teljes jövedelemnél öt százalékponttal csökkennek a járulékok – magyarázta Oszkó Péter, aki úgy gondolja, hogy 2011-ben további öt százalékpontos járulék csökkentés lenne kívánatos.
A kormány által jóváhagyott 2010. évi adóintézkedések megvalósulásával 2014-re a GDP arányos államadósság 68,1 százalékra csökken a jelenlegi 82 százalékról, változtatások nélkül viszont megközelítené a 87 százalékot – mondta a pénzügyminiszter.
A munkát terhelő adók csökkentése nyomán a régióban az élőmunka költségei szerint Magyarország versenyképessége a legjobb lesz – tette hozzá. 2010-ben dollár alapon számolva egy munkaóra Magyarországon 9 dollárba kerül majd, Szlovákiában és Lengyelországban 10-10 dollárba, Csehországban 14 dollárba, 2011-ben a magyar adat 10 dollár lesz, a szlovák 11 dollár, a lengyel 12, a cseh pedig 15 dollár – fejtette ki Oszkó Péter.