Álrokkant felvételizők jutottak be a legjobb ukrán egyetemekre

1 perc

2009.08.14. 14:59

Egy kijevi hetilap szerint az ukrán felsőoktatási intézmények államilag finanszírozott helyeire az idén nem a legjobban teljesítő felvételizők, hanem a gyakran több tízezer dollár kenőpénz fejében rokkanttá nyilvánított kedvezményezettek jutottak be.

A legnépszerűbb ukrán felsőoktatási intézményeket a kedvezményes felvételre jogosultak hada szállta meg. A Kijevi Nemzeti Egyetem közgazdasági és újságírói szakára például másfél-kétszer annyi felvételi kedvezményre jogosult jelentkezett, mint amennyi a tandíjmentes helyek száma – írta pénteken online kiadásában a Korreszpondent hírmagazin.
 
A kiadvány szerint a bejutási küszöböt alig átlépő, de soron kívüli felvételre feljogosító papírokkal rendelkező diákok kiszorították a felsőoktatási intézmények tandíjmentes helyeiről a kitűnő emelt szintű érettségi vizsgaeredményt elért felvételizőket. Ennek az lesz a következménye, hogy az alacsony pontszámmal felvett diákok már az első év után kihullanak a rostán – olvasható a cikkben.
 
Az új ukrán felvételi rendszernek a felsőoktatásban elterjedt korrupciót kellett volna megszüntetnie, ám az a korábbinál is nagyobb korrupciót szült – nyilatkozta a hetilapnak Katyerina Szamojlik képviselő, a parlament oktatási bizottságának titkára. Mint mondta, a tehetős szülők tömegesen vásároltak felvételiző gyermekeiknek olyan orvosi igazolásokat, amelyekkel verseny nélkül juthattak be az ország bármelyik felsőoktatási intézményébe. Míg korábban 5-10 ezer dollár kenőpénzért lehetett bejutni az egyetemekre, addig idén a szülőknek 20-40 ezer dollárt is le kellett perkálniuk a soron kívüli felvételt biztosító igazolásokért – tette hozzá, megjegyezve, hogy a korrupció az egyetemekről az orvosi igazolásokat kiadó egészségügyi intézményekbe helyeződött át.
 
A hírmagazin szerint az oktatási minisztériumban nem tagadják, hogy létezhet felvételi korrupció, de azt állítják, a felsőoktatási intézmények felvételi bizottságai minden rokkantigazolványt figyelmesen tanulmányoztak.