Kényelmes kétharmada lesz a Fidesz-KDNP-nek
Kényelmes kétharmados parlamenti többsége lehet a Fidesz-KDNP-nek a parlamentben 263 képviselővel a részeredmények szerint.
A szavazatok 99,22 százalékának összesítése alapján az új Országgyűlés összetétele a következőképpen alakul: a Fidesz-KDNP 262 mandátumot szerez, plusz a Fidesz-KDNP-MVMP szövetség is 1-et. Egyetlen független jelölt lesz, a Jobbik 47, az LMP 16, az MSZP pedig 59 mandátummal rendelkezik majd.
Az MSZP-nek a részeredmények szerint két egyéni képviselője lehet, Tóth József (Bp. XIII. kerület) és Szanyi Tibor (Bp. XIII. kerület), előbbi előnye behozhatatlan. Az egyedüli független képviselő Molnár Oszkár (Edelény) lesz, aki a fideszes Daher Pierre előtt.
Húsz év tanulsága teljesedett be, vagyis az, hogy rendszert váltani nem lehet, csak rendszert buktatni, s újat alapítani helyette - mondta a Fidesz elnöke vasrnap este a Vörösmarty éren tartott beszédében. A magyarok ma a hatalommal visszaélő oligarchák rendszerét a nemzeti együttműködés rendszerére váltották - szólt Orbán Viktor. Ma újra mertünk nagyok lenni, átléptük a saját árnyékunkat - mondta, majd a nemzeti együttműködés rendszeréről beszélt. Mától Magyarországon a magyar emberek érdeke az első - tette hozzá.
Sólyom László köztársasági elnök a lehető legkorábbi időpontra kitűzi az Országgyűlés alakuló ülésének időpontját. Mint hozzátette, a jövő héten megkezdi erről a tárgyalásokat. Elemzők szerint május 10-én vagy 17-én lehet az Országgyűlés alakuló ülése, és május 20-a körül felállhat az új kormány.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet kutatási igazgatója vasárnap este felhívta a figyelmet arra, hogy a törvényi rendelkezések szerint a választások után 30 napon belül össze kell hívni a parlament alakuló ülését. Ez május 10-e vagy 17-e lehet, s akár már az alakuló ülésen kormányfőt lehet választani - tette hozzá.
Manchin Róbert, az Európai Gallup Intézet elnöke a televíziós műsorban a jogorvoslati lehetőségekre is utalva megjegyezte, hogy mindez az apparátuson és a bíróságokon is múlik. Véleménye szerint komoly kormányzati vagy parlamenti döntéseket csak őszre lehet várni.
A Fidesz vezetőinek eddigi nyilatkozatai szerint legalább fél tucat kétharmados jogszabály módosítását tervezi a párt kormányra kerülve; az alkotmány 36 jogszabálynál és 31 döntésnél írja elő a kétharmados többség szükségességét. Bővebben erről itt olvashat.
Az első forduló után felvázoltuk, milyen csapdákat és támadási felületeket rejteget a Fidesz számára a kétharmados többség, erről szóló cikkünket itt olvashatják.