Felismeri valamelyik kollégáját? Segítünk, hogy könnyebben bánjon vele!

5 perc

2017.01.22. 17:15

Négy jól körülhatárolható viselkedéstípust mutatunk be arra fókuszálva, miként viselkednek az adott karakterek döntési helyzetekben, hogyan érdemes velük bánni, és szükség esetén milyen eszközökkel tudjuk őket sarokba szorítani.

AZ EXCEL-GURU 

Miről ismerjük fel? Rendszerint táblázatok és adathalmok veszik körül, amelyeket pontról pontra ellenőriz és bonyolult algoritmusok mentén elemez. A megbeszélésekre nyomtatott és digitális formában is visz magával anyagokat, amelyekből alkalomadtán idéz is. Új feladat kapcsán szigorúan ragaszkodik az igények teljes körű feltárásához, a szabályok minden részletre kiterjedő lefektetéséhez, majd pontos és következetes betartásukhoz. Feladatvégzésben nem ismer tréfát, védjegye a tárgyilagosság és a precizitás. Statisztikailag kifogástalan döntései mellett a végsőkig kiáll. Ne lepődjünk meg kötekedő stílusán és soha véget nem érő kérdéslistáján.

Hogyan bánjunk vele? Jól gondoljuk át minden szavunkat, amit hozzá intézünk, mert kőbe vésett tényként fog ragaszkodni az elhangzottakhoz. A feladatokat és az utasításokat szereti írásban megkapni, mivel ez lesz a vonatkoztatási kerete, amihez mindig vissza tud nyúlni. Találjuk meg vele a közös hangot: beszéljünk a számok nyelvén. Konkrétumokkal, tényekkel, kimutatásokkal közelítsünk hozzá, és mondandónkat mindig támasszuk alá jól megalapozott érvekkel. Hagyjunk neki időt a döntéshozatalra, ne siettessük, mert időbe telik végigfuttatni az elemzési folyamatait. A baráti szívességek kérését nyugodtan elfelejthetjük. Kerüljük a személyeskedő hangnemet, szorítkozzunk a tényekre, és legyünk mindig felkészültek, szakszerűek, ha feladat vagy döntés elé állítjuk, mert lesznek tisztázó kérdései.

Döntésének megbízhatósága: A rendelkezésre álló információk alapján a legjobb döntést tárja elénk.

Ezzel tudjuk sarokba szorítani: Szubjektív témákkal, például méltányosságon alapuló döntésekkel, és tartós bizonytalanságot teremtő helyzetekkel.

A SZÜLETETT VEZETŐ

Miről ismerjük fel? Kihúzott hátú, erős kézfogású, vesénkig hatoló tekintetű tárgyalópartnerünknél kezdhetünk gyanakodni, hogy született vezetővel van dolgunk. Erős akaratú ember, aki tudja, mit és hogyan akar véghezvinni. A feladatokban kihívást lát, amelyeket gyorsan, hatékonyan és innovatív módon szeret megoldani. Untatják a részletek, csak a lényegre kíváncsi. Szereti a pontos, világos, lényegre törő kommunikációt, konkrétumokban gondolkodik. Számára nem okoz gondot, ha gyors döntést kell hoznia: magabiztosan választja a számára legkedvezőbb utat. Döntése mellett kitart, biztos az igazában. A versenyszellem ott munkál benne, szereti a megméretéseket. Merészsége és kitartása tökéletesen alkalmassá teszi őt mások számára fejtörést okozó feladatok, problémák elegáns megoldására. Ugyanakkor hajlamos túllőni a célon, és irreálisan magas elvárásokat támasztani magával, kollégáival és a céggel szemben.

Hogyan bánjunk vele? Semmiképp se hozzuk meg a döntést helyette, ne állítsuk kész tények elé, és ne szorítsuk korlátok közé. A rutinmunkát ki nem állhatja, feladatai jelentsenek számára kihívást, igényeljenek újszerű ötleteket és jövőorientált gondolkodásmódot. Kerüljük az utasításokat, esélyünk sincs irányítani őt, és ha megsértjük, mi húzzuk a rövidebbet. Teremtsünk partneri helyzetet vele. Döntését segíthetjük kérdésekkel, új szempontok felvetésével. Ne húzzuk az idejét, kerüljük a felesleges mellébeszélést és udvariassági köröket, térjünk minél előbb a lényegre.

Döntésének megbízhatósága: A gyors és hatékony döntés rejt magában kockázatot, amit ő szívesen vállal.

Ezzel tudjuk sarokba szorítani: Ha haragra gerjed, elveszíti józan ítélőképességét.

Szeretne úrrá lenni az életén? Kövesse ezeket a tanácsokat!

A modern kor embere egyik feladattól a másikig hánykolódik. David Allen gondolat- és feladatrendszerező módszere, a GTD arra taníthat meg minket, hogyan kerülhetünk ki győztesen a teendőinkkel és időnkkel vívott harcból.

A JÓ FEJ

Miről ismerjük fel? Karizmatikus egyéniségének köszönhetően gyors népszerűségre tesz szert munkatársai körében. Sugárzik belőle a lelkesedés, a kreativitás és az életenergia. Szeret emberek között lenni, csevegni, így minden nap jut számunkra a társaságából. Habár problémás helyzetekben remek ötletekkel áll elő, hajlamos elsiklani a részletek felett, és elképzelései sokszor irreálisak. Talán éppen ezért számára az elhatározásai nem szentek, a megkezdett dolgokat hajlamos idő előtt félbehagyni, ha érdeklődését új irányok keltik fel. Szeret a megérzéseire, a benyomásaira hagyatkozni, ezért előfordul, hogy hirtelen felindulásból dönt, de legtöbbször inkább lóg a levegőben az elhatározás az ötletkavalkád miatt. Nagyon kíváncsi a többiek véleményére, így dilemmáit előszeretettel osztja meg másokkal. Emberközpontúsága miatt döntéseit jelentősen befolyásolják emberi kapcsolatai, fontos számára, hogy a népszerűségén ne essen csorba.

Hogyan bánjunk vele? A közvetlen, személyes kapcsolatok híve, a tárgyilagos kommunikációtól és a hangsúlyozott hierarchikus viszonytól gyorsan be tud feszülni. Kötetlen, szabad légkörben szárnyal a fantáziája. Hallgassuk meg az ötleteit, kérjük ki a véleményét, és ne kritizáljuk. Fontos kijelölni számára a kereteket, hogy mederben tartsuk szárnyaló fantáziáját, de a döntést az ő kezébe kell adni, hogy a sajátjának érezhesse. Nem szereti a kötöttségeket, az ellenőrzést, így nagyon óvatosnak kell lennünk munkája figyelemmel követése során. Ne vegyük készpénznek az ígéreteit: bár adott pillanatban komolyan gondolja, amit mond, a következő percben már máshol jár az esze.

Döntésének megbízhatósága: Szubjektív alapokon nyugvó döntéseket hoz, érdemes racionális szempontok mentén újraértékelni őket.

Ezzel tudjuk sarokba szorítani: Ha nem érzi a társas támogatást a háta mögött, elbizonytalanodik.

Hatékony munkára vágyik? Így ösztönözze csapatát!

Egy csapat hatékonyságát elsősorban a vezetői működés befolyásolja, de önmagában az sem garancia az eredményességre. Szükség van még a minőségi kommunikációra, a folyamatok optimalizálására, a tiszta szerepekre, az egyértelmű elvárásokra és a motiváló tanulási célokra is.

A ZEN MESTERE

Miről ismerjük fel? Belső harmónia és nyugalom hatja át körülötte a levegőt, jelenlétében jóleső békesség száll meg minket is. Ha egy mód van rá, kerüli a döntési helyzeteket, szívesen átengedi a terepet dominánsabb kollégáinak, hozzá ugyanis a támogató szerepkör lényegesen közelebb áll. Profin körülbéleli a döntési folyamatot mások számára pozitív, bátorító visszajelzéseivel, empatikus figyelmével, új szempontokat felvető kérdéseivel. Ha mégis úgy alakul, hogy nem tud kibújni a feladat alól, döntése meghozatalakor óvatosan jár el, a kockázatok minimalizálása lesz az egyik fő szempontja. A türelme megvan a kutatómunkához, ám a végső szó kimondását nem kapkodja el, hajlamos túl sokat habozni rajta. Elhatározását körül fogja bástyázni biztosítékokkal, mert számára a stabilitás megőrzése az első.

Hogyan bánjunk vele? Tapintatos, figyelmes, személyes hangvételben közelítsünk felé, hagyjunk időt a felmelegedésre. Nyílt lapokkal játsszunk vele, éreztessük őszinte érdeklődésünket a véleményével kapcsolatban. Ne kényszerítsük gyors reakciókra, hagyjunk időt a gondolkodásra. Ne higgyük, hogy egyetért, csak mert nem mond nemet! Adjunk számára minél több támpontot, tárjunk elé konkrét megoldási lehetőségeket, és nyújtsunk neki személyes garanciát a kockázatok minimalizálására. Fontos, hogy biztonságban érezhesse magát. Így bátoríthatjuk arra, hogy vállalja a döntéshozás felelősségét.

Döntésének megbízhatósága: Logikusan végiggondolt, alaposan átrágott, biztonságos döntéseket hoz.

Ezzel tudjuk sarokba szorítani: Azonnali reakciókat igénylő helyzetekkel, kérdésekkel.

Panyi Anna cikke eredetileg a HVG Extra Business 2016/3-as számában jelent meg. Hasonló cikkekkel a magazin friss számában is találkozhat, amelyben értékteremtő vállalkozások történeteit ismerheti meg. Keresse az újságárusoknál, vagy rendelje meg.

Ha érdeklik a gazdasági, üzleti témák, lájkolja a HVG Extra Business Facebook-oldalát!