Március végére "gyakorlatilag megszűnt" a fővárosi turizmus

2 perc

2020.05.15. 10:56

Kijöttek a friss számok márciusról, Budapestet jobban sújtja a járvány, mint a vidéket.

Márciusban 71,8 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el külföldiek Budapesten, mint egy évvel korábban. A belföldi látogatók éjszakáinak száma 68,4 százalékkal estek vissza – adta hírül a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira hivatkozva.

Úgy fogalmaztak:

a számok februárban biztatóan alakultak, ám a március közepén a járvány miatt bevezetett intézkedések „derékba törték” a főváros turizmusát, ami „március végére gyakorlatilag megszűnt”.

A szervezet elemzése szerint a járványügyi veszélyhelyzet első szakasza jobban sújtotta a fővárost, mint a vidéket: míg a magyarországi vendégéjszakák visszaesése 60-70 százalék között alakult (belföld: –61%, külföld: –68,1%, együttesen: –64,6%), addig Budapesten 70 százalékot meghaladó lejtmenetet volt a tavalyi év márciusához képest. A vendégek száma a külföldieknél 75,7, a belföldieknél pedig 70,2 százalékkal esett vissza.

Összességében minden négy tavalyi vendég közül három elmaradt idén márciusban (–74,8%), amire a hazai turisztikai statisztikai felmérések kezdete óta nem volt példa.

A Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ jelezte, hogy a jelenlegi veszélyhelyzet hatással van a KSH statisztikai adatszolgáltatására is, ezért a tárgyhavi adatok a korábbi időszakok adataival csak korlátozottan összehasonlíthatók. A korlátozott információs bázis miatt egyebek mellett a kapacitáskihasználtságra vonatkozó adatok márciustól kezdődően nem elérhetők.

Az azonban tudható, hogy márciusban 251 kereskedelmi szálláshelyi egység működött a fővárosban, 20 069 kiadható szobával és 46 687 férőhellyel, túlnyomó részben csak a hónap első felében. Összehasonlításul hozzátették, hogy tavaly márciusban 323 egység tartott nyitva, 21 776 kiadható szobával és 50 681 férőhellyel.

Márciusban a budapesti kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele 5,36 milliárd forint volt, ami 65,4 százalékkal maradt el a tavaly ilyenkoritól.

Ez történelmi léptékű visszaesés: utoljára 2013 márciusában fordult elő, hogy a budapesti árbevételek ilyen alacsonyan zártak – abban az évben 5,27 milliárd forinton zárt a tárgyhavi árbevétel, ami persze akkor rekordnak számított.

Az idén márciusi összes bruttó árbevétel közel 97 százaléka a szállodákban realizálódott. A 3,14 milliárd forintnyi szállásdíj-bevétel 67,7, a vendéglátóhelyi árbevételek 67,6 százalékkal estek vissza. Utóbbiak alig haladták meg az 1 milliárd forintot.