Mire (nem) használhatja a rendőrség az arcfelismerést?

6 perc

2025.04.14. 07:30

2025.04.14. 07:57

A mesterséges intelligenciával működő arcfelismerő programok rendvédelmi használata Amerikától Kínáig számos ellentmondást szül. Az EU alapvetően korlátozza a módszert, ám a rendészeti és nemzetbiztonsági célra kiskaput hagy, és ezzel a lehetőséggel egyre többen szemezgetnek.

Ha nem is robotzsaru formájában, de a bűnüldözés világába is betört a technológiai fejlődés, és a példákat már nem csupán Holly­wood alkotásaiban találni meg, hanem a nagyvárosok utcáin is. Ilyen például az amerikai rendészeti szervek által használt Clearview AI nevű program, amely mesterséges intelligenciával (MI) segíti a hatóságok munkáját az arcfelismerésben.

Az MI-alapú rendszerek tagadhatatlan hatékonysága mellett több ízben előfordult, hogy a hagyományos nyomozati módszerek helyett az alkalmanként hibásan azonosító programra hagyatkozó hatóságok tévesen tartóztattak le embereket. A statisztikák szerint a feketéknél és ázsiaiaknál sokkal nagyobb valószínűséggel tévedtek a kereskedelmi forgalomban elérhető arcfelismerők, mint fehér embereknél. Ugyanígy a boltokban kiépített megfigyelőrendszerek a nőket és az etnikai kisebbségekhez tartozókat gyakrabban azonosították „valószínűsíthető” bolti tolvajként.

HVG Ai5 – mesterséges intelligencia / 2025. tavasz
Megjelent a HVG mesterséges intelligenciával foglalkozó kiadványának ötödik száma. Itt olvashatja.

A legnagyobb kiterjedésű és legfejlettebb kamerahálózat Kínában működik, ez képes egy adott személyt pillanatok alatt felismerni. A nagyvárosokban lényegében nincsenek vakfoltok. Az állampolgárok szoros megfigyelése elválaszthatatlanul összekapcsolódik a kizárólagos hatalmához ragaszkodó kommunista párt társadalompolitikájával.

Pekingtől a Clearview-t elsőként kipróbáló Detroiton át Hollywoodig már évek óta sok az elrettentő és vitatott megítélésű eset, ám tagadhatatlanul vannak előnyei a megoldásnak. A rendszerek ugyanis alapvetően jó hatékonysággal, magas sikerrátával működnek, és a téves letartóztatásokért sem ezek, hanem inkább a felületesen döntő rendőrök a hibásak. Az adatvédelemre nagy hangsúlyt helyező Európa rendvédelmi szervei éppen mostanában kezdenek igazán nyitni az MI-vel működő arcfelismerő hálózatok felé. Kísérleti jelleggel London két utcájába telepítik az ország első állandó ilyen rendszerét, s a módszert az egész országra kiterjesztenék. A próba egy kétéves program folytatása, melyben hasonló rendszereket rendőrségi furgonokra szereltek, és ez több száz letartóztatást eredményezett.