Közérdekű adatigénylésből derült ki, hogy a kórházi ágyak felét tették végül szabaddá
Szél Bernadett fordult az Emmihez. Azt neki sem mondták meg, hogy hány beteget küldtek haza vagy tettek át másik intézménybe.
Kásler Miklós, az Emmi minisztere április 7-én adta utasításba a kórházaknak, hogy szabadítsák fel az ágykapacitásuk 60 százalékát. Az intézményeknek április 15-ig kellett ezzel a munkával végezniük. A hvg.hu olvasói közül többen is jelezték, azzal szembesültek, hogy rövid időn belül maguknak, otthon kellett megoldaniuk folyamatos ápolásra szoruló hozzátartozójuk ellátását.
Ezután Szél Bernadett független országgyűlési képviselő közérdekű adatigényléssel fordult a minisztériumhoz. Arra volt kíváncsi, hogy Kásler Miklós rendeletének értelmében
- hány ágyat szabadítottak fel intézményi szinten és országosan,
- hány beteget küldtek haza a kórházakból,
- hány beteget helyeztek át másik intézménybe.
Az Emmi megküldte válaszát, és ebből az derül ki, hogy lépcsőzetesen közel 33 ezer ágyat szabadítottak fel. Mint írják,
a COVID-19 járvány esetén a fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésként lépcsőzetesen 32.917 ágy került kialakításra a COVID-19 vírusfertőzés következtében megbetegedett páciensek ellátása céljából.
Azt, hogy hány beteget küldtek haza a kórházakból, illetve hány beteget helyeztek át másik intézménybe, azaz hány ágyat kellett ennek keretében kiüríteni, a minisztérium nem tudta megmondani. Úgy fogalmaznak, „ezen adatok tekintetében az Emberi Erőforrások Minisztériumának nincs nyilvántartás-vezetési kötelezettsége”.
A KSH 2018-as adatai szerint Magyarországon 68 ezer 112 kórházi ágy van összesen. A kórházi ágyak ügyével a nemrég a hvg.hu is foglalkozott:
Elhozza-e a koronavírus a reformot az egészségügyben?
Az elmúlt hetekben a koronavírus kapcsán ismét szóba került, mennyi kórházi ágyra van szükség Magyarországon, és mi a baj a kórházak gazdálkodásával. Egészségügyi szakembereket kérdeztünk arról, mi lehet az oka a viharos sebességű kórházi kiürítéseknek. Megvalósítja-e a kormány a veszélyhelyzet "leple" alatt az egészségügyi reformot a kórházakban?