A lakosság fele szerint Magyarország nem tekinthető jogállamnak
A Népszava megbízásából készített kutatás szerint a magyarok többsége úgy gondolja, a bíróságok nem függetlenek, az ügyészség pedig elfogult.
Ha most vasárnap tartanának népszavazást az uniós tagságról, akkor 67 százalék a belépésre voksolna, 24 százalék ellene – ez az egyik érdekesebb megállapítása a Publicus Intézet decemberi, reprezentatív felmérésnek, melynek eredményét a megbízó Népszava ismerteti.
A megkérdezett magyarok 54 százaléka úgy vélekedett, hogy Magyarország inkább nem tekinthető jogállamnak. A felmérésből emellett az is kiderült, hogy a magyaroknak nincs jó véleménye a hazai demokratikus intézményrendszerről:
a kétharmad körüli többség úgy látja, politikai befolyás alatt áll a közmédia, nem függetlenek a bíróságok (beleértve az Alkotmánybíróságot), az ügyészség elfogult, a közbeszerzéseket pedig nem a legjobb ajánlattal nyerik.
A magyarok szintén kétharmada látja úgy, hogy jogos elvárás az EU-tól, hogy csak azoknak az országoknak nyújtson pénzügyi támogatást, amelyek betartják a jogállamisági normákat.
A felmérés szerint majdnem minden negyedik válaszadó úgy véli, hogy a kormány az EU-ból való kilépést készíti elő. A lakosság 86 százaléka szerint ugyanakkor káros lenne a különválás.