Bírálja a Velencei Bizottság az LMBTQ emberek jogait szűkítő alkotmánymódosítást

1 perc

2021.07.05. 17:56

A Velencei Bizottságnak sem tetszik az egyneműek házasságát és a gyermekek örökbe fogadását korlátozó magyar jogszabálycsomag.

Lesújtó véleménye van a Velencei Bizottságnak a tavaly december 23-án életbe lépett kilencedik alkotmánymódosításról. Az Európa Tanács független alkotmányjogászokból álló tanácsadó szerve szerint a koronavírus-járvány miatt elrendelt különleges magyarországi jogrend idején elfogadott alkotmánymódosítás előtt széles körű társadalmi párbeszédet kellett volna folytatni.

„A testület tagjai szerint az, hogy a magyar törvényhozás gyorsított eljárásban fogadta el az alkotmánymódosítást a vírushelyzet miatt elrendelt rendkívüli jogrend idején, nincs összhangban a Velencei Bizottság jogállamiság-ellenőrző listájával, sem pedig azzal a bizottsági jelentéssel, amely az emberi jogok, a jogállamiság és demokrácia elveinek rendkívüli állapot körülményei közötti betartásával foglalkozik” – áll a HVG-nek eljuttatott közleményben, amely emlékeztet arra, hogy az alkotmánymódosítás egyebek mellett az azonos nemű párok házasságával, a család meghatározásával, a szexuális orientációval, a gyermekek örökbefogadásával, valamint a hadiállapot, illetve egyéb különleges helyzetek miatt elrendelt rendkívüli állapot szabályozásával foglalkozik.

A Velencei Bizottság ugyanakkor azt is megállapította: annak meghatározása, hogy a házasság kizárólag egy férfi és egy nő frigye lehet, a magyar állam és a törvényhozás jogkörébe tartozik.

A 2020 decemberében elfogadott salátatörvény szerint csak a házasságban élő pártok fogadhatnak örökbe gyermeket – áll a Velencei Bizottság értékelésében, hozzátéve, kivételes esetben, a családügyi miniszter külön engedélyével egyedülálló személy is fogadhat örökbe gyermeket. „De felmerül a diszkrimináció lehetősége, amennyiben a magyar családügyi törvények csak a heteroszexuális egyedülálló személynek, illetve a házasságon kívüli kapcsolatban élő, eltérő nemű személyeknek teszik lehetővé az örökbefogadást” – fogalmaz a testület, amely arra kéri a magyar kormányt, hogy vonja vissza az alkotmánymódosítás szövegének azon részét, amely szerint a magyar állam megvédi a gyermekek jogát arra, hogy születéskori nemével azonosítsa önmagát, mert a testület szerint ez csorbítja a transzgender személyek jogait.