Vas megyében folytatódik a Trónok harca, csak nem tudni, melyik évadnál tartunk
Plakátok, omladozó MSZP székház, Borkai-botrány, mint apróság, a jelöltekkel kedélyesen, tegeződve beszélgető járókelők, helyben széthullóként jellemzett Fidesz – megnéztük, hogyan milyen a hangulat két nappal az előválasztás előtt Vas megye 1. körzetében.
Kelet felől megközelítve Szombathely városát azonnal nyilvánvaló, hogy választás lesz: az oszlopokon gyűrött plakáton, ám annál szélesebb mosollyal virít Dobrev Klára, a DK miniszterelnök-jelöltaspiránsa, mellette a párt helyi erős embere, a városházán függetlenként ülő Czeglédy Csaba ügyvéd. Ahogy megközelítjük a belvárost, feltűnnek zöld plakátok is, rajtuk a másik jelölttel – és az őt támogató pártok hosszas listájával –, Ungár Péterrel. Egyedül az Új Világ Néppárt színeiben politizáló harmadik jelölt, a 2018-ig a fideszes városvezetést erősítő Koczka Tibor plakátjai hiányoznak. Koczka ezt nekünk így indokolta: „meg lehet nézni, hogy melyik párt mögött milyen erőforrások vannak, fényévnyire vagyok tőlük”.
Koczka Tibor azonban nem csak plakátokban, hanem a közvéleménykutatásokon is messze elmarad vetélytársaitól: a Medián legfrissebb felmérése szerint Ungár Péter vezeti a hármak csatáját, a közvéleménykutatók szerint az LMP politikusának van a legnagyobb esélye lenyomni a Fidesz színeiben 2022-ben induló jelöltet. A Medián számai azt mutatják, hogy Ungárra a kormányt leváltani akarók 45 százaléka, Czeglédyre ugyanezen csoport 44 százaléka szavazna, Koczka nem is látszik a mérésben. A felmérés azonban itt nem áll meg, azt is lemérték, hogy melyikük mennyit tudna hozni Hende Csaba ellen: nos, Czeglédy kisebb eséllyel verné a Fidesz indulóját, őt így csak a szavazók 42 százaléka, míg Ungárt 45–47 százaléka támogatná.
Az azonban még egyáltalán nem biztos, hogy valóban a térség jelenlegi parlamenti képviselőjét, Hendét indítja a kormánypárt, ezt hivatalosan ugyanis még nem jelentették be. Szóba került még Balázsy Péter megyei jegyző neve is, de Ungár Péter szerint teljesen mindegy, hogy Hende, vagy Balázsy lesz a jelölt, ha ugyanis itt sem tud nyerni az ellenzék, akkor nemigen lesz kormányváltás.
Mindhárom ellenzéki jelölt egy Szombathelyen megroppant, gyenge Fideszről beszéltek a hvg.hu-nak, bár a megroppanás okát másban látják. Czeglédy a 2013-as kokainozós botrányban, Ungár Péter szerint Hende Csaba és a kormány az ellenzéki vezetésű városokat büntető gazdaságpolitikája.
A Fidesz helyi gyengeségére jó példa a város elmúlt tíz éve, ami botrányok sorozatát és a kormánybarát önkormányzat 2019-es bukását is hozta magával. 2019 elején az ellenzék átvette a város vezetését a Fidesztől, azonnal menesztették az önkormányzati cégek vezetőit. Októberben pedig már az önkormányzati választáson is meglátszott, hogy a Fidesz elvesztette a várost: az ellenzéki Nemény András ülhetett a polgármesteri székbe.
Az ő kampányának segítésére érkezett a városba Ungár Péter, akit a helyi fideszesek azóta is előszeretettel „gyüttmenteznek”, meg azt mondják rá, hogy kudarc esetén úgyis visszamegy majd a Rózsadombra. „Erre azt tudom mondani, amit az önkormányzati választás előtti napon is mondtam a főtéren egy fideszes képviselőnek: a Trónok Harcának is több évada van, én maradok itt”. Ungár Czeglédyről is azt mondja, „ha megnyeri a Csaba, akkor értelemszerűen együtt fogok dolgozni vele. Egy külső szemlélő számára furcsa lehet, de kifejezetten jó viszonyunk van”.
Ez a jó viszony látványos a jelöltek között: szerdán késő délelőtt közösen buzdították az embereket részvételre az előválasztáson, előtte és utána is manírok nélkül beszélgettek. Mindhárom jelölt kiemelte: a küzdelem ellenére ők ellenfelek és nem ellenségek, a kampányban pedig tartották magukat ahhoz, hogy a személyeskedésnek nincs, szakpolitikának viszont nagyon is van helye vitáikban. Egyedül Koczka Tibor szúrt oda a Partizán vitájában Ungárnak, hogy ha ő úgyis bejut pártlistáról a parlamentbe, akkor nem érti, miért méretné meg magát egyéniben is.
A három jelölt személyisége eltér egymástól: Koczka Tibor magát régi konzervatívként jellemezte, aki bár megjárta a Fideszt, sőt, alpolgármesterként éveken keresztül részt vett a város vezetésében is, most mégis szembeszállna az állampárttal. Koczka 2014-ben vállalta el az alpolgármesteri posztot, azonban állítása szerint nagyon rövid idő alatt rájött, hogy a Fidesznek nem szakpolitikusokra van szüksége: „bármilyen ötletem, javaslatom volt, mindig leállítottak, hogy majd azt más eldönti, vagy majd „fönt” eldöntik. Ez a hűbéri rendszerre jellemző” – mondta.
Koczkát 2017-ben kirakták a szombathelyi Fidesz vezetéséből, állítása szerint nyilvánosan megalázták, azonban – mivel az ő szavazatával volt meg a többségük a közgyűlésben – sem igazán lenyelni, sem igazán kiköpni nem tudták. Az Új Világ Néppártnál 2020 decemberében kezdett, nem sokkal később kommunikációs igazgató lett a pártnál.
Czeglédy Csabát, a Demokratikus Koalíció jelöltjét a kormánymédia az utóbbi időben az „ördög ügyvédjeként” emlegeti, miután az ügyészség azzal gyanúsítja, hogy ő áll a Borkai Zsolt gruppenszex közben bemutató videót kiszivárogtató oldal mögött. Az esetről, valamint a zsarolás körülményeiről részletesen is beszámoltunk, ám Czeglédy múltjában egy másik olyan eset is van, ami miatt 2017-ben bilincsben vitték el: áfacsalással gyanúsítják, ezután kezét politikai közössége egy része elengedte: függetlenként indult és jutott be a szombathelyi városházára képviselőnek.
Czeglédy bizakodó: Szombathelyen az előválasztáson 4-5 ezres részvételre számítanak, ő személyesen úgy véli, rá nagyjából háromezren fognak szavazni.
Az ördög ügyvédje vádat Czeglédy „burleszkbe hajlónak” nevezte, arra a kérdésünkre viszont, hogy kommunikál-e a Borkai-videókat kiszivárogtatókkal, pusztán annyit válaszolt, hogy sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudja. Pár mondattal később azonban hozzátette: „azt tudom, hogy több meglepetéssel is készülnek, amikhez képest valószínűleg a Borkai-ügy csak egy ilyen apróság lesz. Ezért igyekszik a Fidesz is annyira, hogy leleplezze azokat, akik csinálják”. Czeglédy azonban kérdéseinket az ördög ügyvédjével kapcsolatban korábbi indoklásával hárította el: megőrzi azok titkát, akik rábízták azt.
„Sok olyan tulajdonságom van, amik nem feltétlenül egy nyugat-magyarországi megyeszékhely képviselőjét szokták jellemezni: gyüttment, buzi, zsidó, Schmidt Mária stb., de én ezekkel próbálok őszinte lenni, annyit szoktam mondani, hogy a kasszától való távozás után reklamációt nem fogadunk el” – jellemezte magát Ungár Péter. Az LMP, a Jobbik, a Momentum, az MSZP, a Párbeszéd és a Mindenki Magyarországa Mozgalom támogatását is bíró jelölt az egyetlen, aki elmondása szerint nyitna a fideszes szavazók felé is: szerinte a béke ígéretével lehet megszólítani a kormánypárt szavazótáborát, azonban ezt csak a Nemzeti Együttműködés Rendszerének lebontása után lehet garantálni. „Az egy nagy kérdés, hogy mi történik a Fidesszel, ha bukik. Sokan azt mondják, hogy a rendszer attól még nem esik szét, én viszont úgy gondolom, hogy elképzelhető, hogy magától széthullik, ha nem jut közpénzmilliárdokhoz” – részletezte Ungár.
Érdekesség, hogy bárkit szólítottunk le az utcán, azt mondta, hogy elmegy szavazni az előválasztásra szeptember 18-tól. „Katasztrofális a kórház” – panaszolta egy helybéli – „barátnőm kismama, de mivel nem halálos beteg, vagy azonnal életmentésre szoruló, nem jut be ellátásra. Ugyanez van a fogászomnál is, több hetes sor vár mindenkire”. Egy boltos arra panaszkodott, hogy az elmúlt években – „saját lelki épsége érdekében” – nem olvasott újságot, de rokonai révén mindig eljutnak hozzá az aktuális slágertémák. „Nem tudom, kik a jelöltek, de idén lehet, hogy elmegyek szavazni. Bárki, csak ne a Fidesz” – mondta.