„Nem tudok hirtelen 250 családot felhívni, akarnak-e oltást a gyerekeknek”

5 perc

2021.12.03. 15:00

Nehéz helyzetbe hozott sok házi gyermekorvost a váratlan kérés, mely szerint néhány nap alatt össze kell gyűjteniük, hány kicsit oltanak majd be a rendelőjükben koronavírus ellen. Van olyan, akinek 250 családot kellene felhívnia keddig, mások az adminisztráció okozta pluszterhektől tartanak, vagy attól, egyáltalán össze tudnak-e gyűjteni akár csak 10 oltásra váró gyereket. Eközben az oltásokkal kapcsolatos álhírek is náluk csapódnak le.

„Abszurdum” – volt olyan házi gyermekorvos, aki így kommentálta a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől péntek délben kapott levelet, amely kedd estig adott nekik arra időt, hogy összegyűjtsék, hány szülő igényli, hogy gyermeküket a rendelőben oltsák be a koronavírus ellen.

A kormány döntése értelmében a legkisebbek nemcsak az oltópontokon, hanem a gyermekorvosi rendelőkben is megkaphatják az oltást, ez viszont néhány helyen nehézségekbe ütközik.

Mint azt a hvg.hu is megírta, a házi gyermekorvosok péntek délben kapták meg az erről szóló levelet, a vakcinákat a beérkező válaszok alapján fogják szétosztani a gyermekorvosi rendelők és az oltópontok között.

Az általunk megkérdezett gyermekorvosok között volt olyan is, aki nem látta problémásnak a kérést. Mint mondta, neki a praxisába tartozó összes páciens e-mail címe megvan, és már régóta ott kommunikál velük. Most sem fog máshogy tenni, mindenkinek kiküld majd egy levelet, a beérkező válaszokat pedig összegyűjti és a határidő előtt továbbítja az országos szakmai kollégiumnak.

„Eddig is probléma nélkül oltottam a 12-18 éves pácienseimet, a szülők pedig mindig is partnerek voltak, így én megoldhatónak látom a lista összehozását” – mondta a Pest megyében praktizáló orvos.

MTI / Rosta Tibor

Nincs email, marad a Facebook

Vannak azonban olyan kollégái is – főleg kistelepülésen dolgozó gyermekorvosokról van szó – akiknek már nehezebben megoldható, hogy ilyen rövid határidővel megoldják a feladatot.

„Hozzánk körülbelül 250 család tartozik, és sajnos nincs arra kapacitásunk, hogy a gyógyítás és az ezzel járó adminisztráció mellett mindenkit egyesével felhívjunk” – mondta egy Borsod megyei gyerekorvos.

Ő is, mint sokan mások, egyelőre azt a megoldást választotta, hogy a Facebookon már péntek délben elérhetőségeivel együtt kommunikálta a lehetőséget. Péntek délután már sok háziorvosi rendelő tette ugyanezt. Attól tart azonban, hogy ez a kommunikáció nem lesz elég, ami azért különösen problémás, mert a közelükben nincs oltópont.

„Ez egy kis falu, és nem minden szülő fog buszra szállni a gyerekkel, hogy kétszer is beutazzon a városba az oltásért” – mondta.

A gyermekorvos azt is észszerűtlennek tartja, hogy tíz gyermeket össze kell ahhoz gyűjteni, hogy oltani tudjon. Erre egyébként azért van szükség, mert a gyerekek Pfizer-oltása esetében egy ampulla 10 adagos kiszerelésű, és ha nem sikerül az összeset felhasználni, akkor kárba vész a maradék. (Hasonló kitétel volt a felnőttek esetében is – a szerk.)

MTI / AP / David Zalubowski

„Praxisközösségekben, nagyobb rendelőkben biztosan megoldható, hogy együtt gyűjtsék össze az oltásra váró gyerekeket, de én egyedül vagyok, nálam nem megoldható, hogy átadjam a maradékot a szomszéd praxisnak. Ha 19 gyerek gyűlik össze, akkor húzzak sorsot, hogy ki az a 10, aki kaphat oltást, a többi kilencet pedig küldjem haza?” – kérdezte.

Egy másik, budapesti gyermekorvos az adminisztrációban és az ezzel járó pluszmunkában látja a problémát.

„Maga az oltás beadása senkinek nem okoz nehézséget, hetente én is 30-40 kötelező oltást adok be. Azok a gyermekorvosok azonban, akik eddig nem vettek részt az oltási kampányban, és hirtelen szakad rájuk a feladat, ennyi idő alatt nem fogják tudni elindítani a folyamatot” – mondta.

Emellett attól is fél, hogy az adminisztráció a rendelési idő rovására megy.

„Nincs arra kapacitásunk, hogy egy külön ember csak az oltások adminisztrálásával foglalkozzon, vagy esetleg egyikünk addig feladja a praxisát, és az oltások idejére mi helyettesítsük. Az is biztos, hogy ezt a munkát nem tudjuk majd a rendelési időnkben végezni, hiszen folyamatosan érkeznek a betegek. Nekem ez nem probléma, mert nagyon fontosnak tartom, hogy be legyenek oltva a gyerekek, szívesen feláldozom erre a szabadidőmet. Az asszisztensemtől azonban nem várhatom el ugyanezt, őt ráadásul ki is kell fizetni” – mondta.

MTI / AP / Rick Bowmer

Felvállalják a konfliktusokat

Az általunk megkérdezett orvosok egyébként egyetértettek abban, hogy a szülők szívesebben viszik a kicsiket a már ismert gyerekorvoshoz, mint egy ismeretlen kórházba. Ilyen szempontból tehát jó ötletnek tartják, hogy a gyerekorvosokat is bevonják az oltási programba. Ráadásul a gyermekorvosok a szülők esetleges kérdéseire is jobban tudnak válaszolni.

„Az én pácienseimen azt veszem észre, hogy fogékonyak a koronavírus elleni vakcinára. Eleve, ha a szülő megkapta az oltást, akkor általában beadatja a gyermeknek is. Akinek kérdései vannak, az sem oltásellenes, sokan inkább attól félnek, hogy hosszú távon lehet-e valamilyen hatása a gyermekre a vakcinának, de ha elmagyarázom a részleteket, akkor általában hallgatnak rám” – mondta egy budapesti gyermekorvos.

Vidéki kollégája ugyanakkor amiatt aggódik, hogy a rendelői oltás miatt még több konfliktust kell felvállalnia. „Az oltás elleni hisztéria hatványozódik, ha gyerekekről van szó” – mondta.

MTI / AP / David Zalubowski

Pedig a gyermekorvosok szerint a járvány terjedésének megállításához szükség van a kisebb korosztály oltására is.

„Ha január közepéig az 5-11 éves korosztályt is be tudnánk oltani, az nagyon sokat jelentene járványügyi szempontból” – mondta egyikük.

Az biztos, hogy jelenleg sokkal több a koronavírusos gyerek, mint az előző járványhullámokban, ezt erősítette meg a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke is. Havasi Katalin az InfoRádiónak az Európai Betegség-megelőzési és Járványvédelmi Központ adataira hivatkozva azt mondta: Magyarországon két hét alatt megháromszorozódott, és rekordszinten van a 15 év alatti koronavírus-fertőzöttek száma.

A járvány első három hullámával ellentétben a gyerekeknél gyakoribb a hasfájás, hasmenés, hányás, de láz, köhögés, gyengeség is gyakrabban fordul elő. Az, hogy lélegeztetőgépre kerüljön koronavírusos gyerek, „ritkán fordul elő, de sajnos intenzív osztályos kezelést igénylő gyerekek is vannak” – tette hozzá.

AFP / DPA / Friso Gentsch

A HGYE egyébként a saját honlapjára egy tájékoztatót is feltett a szülőknek, melyben arról írnak, hogy rendszeresen találkoznak gyermekáldozatokról szóló tudósításokkal; az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia és a Gyermekkórház Szövetség adatai szerint a halálozás a gyermekeknél 0.00-0.26 százalékos. Az amerikai adatok szerint a 12-17 éves korosztályból tízszeres eséllyel kerülnek kórházba azok, akik még nem kapták meg mindkét oltásukat.

Az Európai Gyógyszerügynökség november 25-én engedélyezte az 5–11 éves korosztály oltását az Európai Unióban, amihez új szállítmányok kellenek, mert a gyerekek kisebb adagot kapnak, mint a felnőttek, így más kiszerelésű ampulla. Magyarország kétmillió adag gyermekeknek szánt Pfizer-vakcinát rendelt (ehhez nem lépett vissza az uniós közös beszerzésbe), ebből az első, 130 ezres szállítmány december 13. körül érkezik meg, a többi pedig folyamatosan.

György István, az országos oltási munkacsoport vezetője pénteken azt mondta, már megkezdték a gyerekek oltásának előkészítését, a terveket jövő héten véglegesítik, és a tudnivalókról időben tájékoztatják a szülőket.

A házi gyermekorvosoknak kiküldött levelek szerint mindenesetre a szülők előreláthatólag december 8-ától regisztrálhatják online az 5 év feletti gyerekeiket az oltásra.