Az amerikai nők sikeressége miatt vesztheti el Kamala Harris az elnökválasztást
Paradox helyzet állt elő az USA-ban, ahol a nők sikeressége miatt frusztrált férfiak dönthetik el az elnökválasztás Donald Trump javára. A republikánus elnökjelölt igazi populista, s talán az egész világ jobban járna, ha az exelnök és a hasonló módon híveket gyűjtő politikusok nem jutnának hatalomra.
Vlagyimir Putyin orosz elnök is a populista szárnyat erősíti, ő részben úgy igyekszik hatalomban maradni, hogy azt sugallja, az egész világ rátámadt Oroszországra, s ő nem tesz mást, csak megvédi hazáját. A politika után egy hírt is hozunk az eheti Kilátóba az ikrek titkos nyelvéről, és egy ünnepről is szó lesz, ami ugyan október 31-én érte el csúcspontját, ám nem Halloween a neve.
A hét választása: döntő lehet az USA rejtett szexizmusa
Mélyül az ellentét az USA-ban a férfiak és a nők között és ez az elnökválasztásra is hatással lehet: a nők sokkal nagyobb arányban támogatják Kamala Harrist, míg a férfiak körében egyértelműen Donald Trump a népszerűbb. A legújabb adatok szerint a férfiak között 14 százalékponttal vezet Trump, míg a nők körében Harris 12 százalékponttal áll jobban.
A Harris-tábor szerint a demokrata jelölt férfiak körében tapasztalható elutasítottsága mögött „rejtett szexizmus” áll, s ez a be nem vallott diszkrimináció az oka annak, hogy sokan csak azért nem voksolnak a jelenlegi alelnökre, mert az nő. Trumpék természetesen cáfolják, hogy ez igaz lenne, ők azt hangsúlyozzák, Harris egyrészt nem alkalmas az elnökségre másrészt az emberek – legalábbis a republikánus vezetők szerint – tudják róla, hogy nem őszinte. A szociológusok úgy vélik, függetlenül az elnökválasztástól komoly változások mennek végbe az amerikai társadalomban. John Della Volpe, a Harvard Politikai Intézet egyik vezető elemzője szerint a statisztikák azt mutatják, hogy
az amerikai fiatal férfiak helyzete most rosszabb, mint a hasonló korú nőké: kisebb százalékban élnek párkapcsolatban, kisebb arányban jutnak be az egyetemekre és több közöttük, aki öngyilkosságot követ el.
Így a nők elhúznak férfitársaik mellett: többet keresnek, nagyobb számban dolgoznak a szolgáltatásokban, amelyek gyorsabban fejlődnek, mint a gazdaság többi szektora, miközben a szociológiai felmérések szerint liberálisabbá válnak, mint a férfiak. Trump – állítják a szociológusok – akarva-akaratlanul megérezte a férfiak növekvő frusztrációját és részben ezzel is magyarázható, hogy a republikánus elnökjelölt egyre inkább hangsúlyozza a maga „macsóságát”. Persze nem minden férfi szavaz Trumpra, a másik macsó jelkép, Arnold Schwarzenegger például Harrist támogatja.
A hét fő kérdése: hogyan lehet visszaszorítani a populizmust?
Egykönnyen nem megválaszolható kérdést tett fel a Deutsche Welle. A német hírportál arra kísérelt meg választ találni, miképpen állítható meg a populista pártok előretörése. Bár az apropót az adja, hogy az utóbbi hetekben Németország három keleti tartományában is látványosan megerősödött ez az irányzat – nem csak a szélsőjobbot képviselő Alternatíva Németországnak nevű párt, hanem a baloldalon elhelyezkedő Sahra Wagenknecht vezette BSW is –, a portálnak nyilatkozó szakértők Európa többi államát és az USA-t is vizsgálták. Fő megállapításuk az, hogy bármilyen formában is jelenjen meg a világban ez az áramlat, a gyökerek ugyanazok: a karizmatikus populista politikusok meg akarják védeni az embereket a „politikai elit” által kivitelezni akart összeesküvésektől.
„Közben azt látjuk, hogy a demokratikus társadalmak alapértékeit, az egyenlőséget, az emberi büszkeséghez való jogot, valamint a diszkrimináció tilalmát is megkérdőjelezik ezek a politikusok” – idézte a DW Hans Vorlander szociológust. A kieli Világgazdasági Intézet szerint a populizmus elleni harc egyik legfontosabb eszközének a viszonylag fejletlen európai térségekben végrehajtott állami beruházások tekinthetőek, egy 2024-es tanulmány szerint a támogatásokat és befektetéseket élvező térségekben 15-20 százalékkal esett a populisták támogatottsága.
Egy másik javaslat szerint a fősodorhoz tartozó politikusoknak sokkal több energiát kell fektetni arra, hogy a közösségi oldalak felhasználásával elsőként érjék el a fiatal generációk tagjait. „Az is egyértelmű, hogy a pártalapú demokrácia veszít az erejéből, a demokrácia mozgalmi alapúvá kezd válni, ám ez sokkal inkább hajlamos a gyors változásokra” – magyarázták az elemzők. Végül – állítják a szakértők – fontos eszköz a tiltás is. „A demokratikus pártoknak egyértelművé kell tenniük, hogy készek kijelölni a határokat, és nem szabad visszariadniuk attól, hogy az Alkotmánybíróság által elrendelt tiltásokat betartassák.”