A fogak, habár elsődlegesen a táplálkozáskor fontosak, mégis olyan hétköznapinak tűnő tevékenységekben is, mint a beszéd, elengedhetetlen a szerepük. Mivel nap mint nap használjuk őket, ezért lényeges, hogy fokozottan figyeljünk rájuk. Sokan a mai napig rettegnek még csak a fogorvos gondolatától is, azonban a napi kétszer két perc fogmosás korántsem elegendő, ha azt szeretnénk, hogy fogaink tartósan egészségesek maradjanak.
1. Egy jó fogkefével kezdődik minden
Minimum napi kétszer két perc fogmosás, reggel és este. A szakemberek szerint ez az első és legfontosabb lépés annak érdekében, hogy fogaink egészségesek maradjanak. De valóban elég csak néhány gyors, körkörös mozdulattal áttisztítani a fogsorunkat? A mozdulatok lehetnek gyorsak vagy lassúak, de mindenképpen legyenek gyengédek, hiszen a fogak mellett a fogkefe ilyenkor a szájüreg lágy részeivel is fokozottan érintkezik, amelyek még akkor is érzékenyek lehetnek, ha teljesen egészségesek. Ugyancsak fontos a fogak mellett a fogíny és a nyelv tisztítása is, hiszen a szájüregben lakó jó és rossz baktériumok ezeken a területeken is jelen vannak, sőt, ezek azok a kényes pontok, ahol megfelelő és rendszeres tisztítás nélkül elszaporodhatnak, ez pedig fogkő kialakulásához, sőt fogszuvasodáshoz, lyukas foghoz, de akár ínygyulladáshoz is vezethet.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50f-cee1-4f6e-b810-034566fbfb2e/db39b0d1-c963-4dab-ad27-17fdb47ab8f3.jpg)
Célszerű, ha fogkefénk minél lágyabb sörtéjű és minél kisebb fejű, hiszen így a szájüreg és a fogsor nehezen elérhető helyeit is könnyebben tudjuk tisztítani. Lehet elektromos vagy manuális, habár előbbi a szakemberek szerint sokkal hatékonyabb, így érdemes akár egy komolyabb eszközre is beruházni. Ami viszont minden fogkefével kapcsolatban aranyszabály: minimum kéthavonta cserélni kell, mert nemcsak a sörték használódnak el, de a benne lévő baktériumok is elszaporodhatnak, amelyeket minden fogmosás alkalmával újra és újra a szánkba juttathatunk.
2. Fogkrém, fogselyem és szájvíz
Habár számtalan típusú fogkrém létezik, a legfontosabb, hogy fluoridtartalmú készítményt használjunk, hiszen ez segít a fogzománc épségét fenntartani. Találhatunk a drogériák polcain kifejezetten az érzékeny vagy akár gyulladt fogínyhez ajánlott fogkrémet, de ott vannak a különböző fogfehérítő vagy a teljesen természetes alapú fogpaszták is: ha bizonytalanok, vagy épp tanácstalanok vagyunk, bátran kérjük ki fogorvosunk véleményét.
A megfelelő fogkefe és fogkrém után nem felejtkezhetünk el a fogselyemről sem, amelynek napi szintű használata szintén ajánlott. A nehezen tisztítható fogközökben a fogselyem alkalmazása nagyban megakadályozza a lepedék lerakódását, így megelőzhető a fogkőképződés, amely rossz lehelethez, szélsőséges esetben rendkívül fájdalmas ínygyulladáshoz vezethet. A különböző szájvizek és szájöblítők is részei lehetnek a szájhigiéniai rutinunknak, de fontos, hogy azokat csak kúraszerűen és ne minden nap használjuk, mert kiszáríthatják a fogínyt.
3. A fogak védelme az étkezéssel kezdődik
A jó fogak elengedhetetlenek az egészséges táplálkozáshoz – az egészséges táplálkozás pedig elengedhetetlen a jó fogakhoz. Rágás közben, a fogak őrlő mozgásával, valamint a nyálkiválasztással indul el a táplálék emésztése. Ha nem rágjuk meg jól az ételt, akkor sokkal nehezebb lesz az emésztés további fázisaiban a táplálék feldolgozása, így, ha jól és sokat rágunk, akkor szervezetünk további folyamatait segítjük. Sőt, a rágás azért is fontos, hogy fogaink és az álkapcsunk, a bennük lévő csontok, amelyek fogaink tartószerkezetei, „edzésben” maradjanak.
A fogak rendszeres tisztításával a külső hatások ellen védjük őket, de vajon mivel erősíthetjük meg őket belülről? Csontokról lévén szó, fontos a kiegyensúlyozott kalcium- és D-vitamin-bevitel, hiszen az ásványi anyag és a vitamin kettőse segíti elő a fogazat külső-belső szerkezetének egészségét. A D-vitamin szerepe kiemelkedő a csontanyagcsere szempontjából, éppen ezért fontos, hogy szervezetünk ne szenvedjen hiányt benne. Ugyanis lehet elegendő mennyiségű kalcium a szervezetben, D-vitamin nélkül semmit nem ér, hiszen ez felelős a kalciumháztartás megfelelő működéséért, segít, hogy az ásványi anyag beépüljön a csontokba. Fogyasszunk kalciumban gazdag ételeket – tejtermékeket, hüvelyeseket és gabonaféléket – és emellett gondoskodjunk a napi ajánlott D-vitamin bevitelről is. Együnk tojást, különböző halakat, májat és gombaféléket. Nyári időszakban pedig, kellő elővigyázatossággal, legyünk minél többet a szabadban a napon.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50f-cee1-4f6e-b810-034566fbfb2e/a5c661bc-8af6-4349-9df3-087195c31873.jpg)
Sokan nem tudják, de számos, természetes „szájfertőtlenítőt” is fogyaszthatunk: ilyen például a kardamom, az édeskömény, a szegfűszeg vagy az ánizs, de ide sorolható a fűszerek közül még a fahéj is. Rendkívül jótékony hatása lehet a nyers petrezselyemlevél vagy kapor rágcsálásnak, de a szódabikarbónás vízzel való öblögetés is segíti a fogak tisztántartását. Kerüljük viszont a cukros, zsíros és savas ételeket-italokat, hiszen ezek a legfőbb felelősei a fogszuvasodás kialakulásának: lerakódásuk a szájüregben visszafordíthatatlan folyamatokat indíthat el.
4. A rendszeres fogászati szűrés a nagyobb bajt előzheti meg
Mindannyian hallottunk már valóban fájdalmas fogászati kezelésekről – rosszabb esetben át is éltünk már ilyet, legalább egyszer. Tény, hogy a begyulladt fog okozta fájdalomnál kevesebb rosszabb létezik, azonban az is igaz, hogy minden ilyen beavatkozás megelőzhető lenne, ha fog- és szájápolási rutinunkat ténylegesen a szakorvosi ajánlások szerint végeznénk. Annak pedig az is része, hogy évente minimum egyszer bejelentkezünk fogászati szűrésre, ahol alaposan megvizsgálják nemcsak a fogainkat, de fogínyünket is.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50f-cee1-4f6e-b810-034566fbfb2e/5d897f2d-777e-437e-a961-985ac49686ca.jpg)
Az időben elkapott fogszuvasodás még fájdalommentesen kezelhető, így elkerülhető a fogzománc további elvékonyodása, majd a fog kilyukadása. Ha érzékeny a fogunk a hidegre vagy netán a melegre, akkor azonnal forduljunk szakemberhez, mert utóbbi esetben már a foggyökeret is érintheti a probléma. Az elhalt fogak gyökérkezeléssel még évekre, sikeresen konzerválhatók, így elkerülhetjük a foghúzást vagy a fogpótlást.
A szűrővizsgálatok és esetleges beavatkozások mellett fontos az olyan szájhigiéniai kezelések legalább félévenkénti igénybevétele, mint a fogkőeltávolítás. Ennek képződése szintén megelőzhető fogselyem használatával, de akik hajlamosak rá, azoknak mindenképpen szükséges a rendszeres, szakember által végzett eltávolítás, hiszen sok esetben nemcsak az íny és a fog felszínén, de a fogíny alatt is képződhet.
Minden fogászati probléma esetén aranyszabály, hogy minél előbb, már a legkisebb érzékenység vagy fájdalom észlelésekor jelentkezzünk be fogorvosunkhoz, mert jó eséllyel ilyenkor még minden nagyobb – és sokszor valóban fájdalmasabb – beavatkozás megelőzhető. Annak érdekében pedig, hogy mindezeket elkerüljük, figyeljünk oda a napi szintű és rendszeres fogmosásra, szájhigiéniára, hiszen a fenti tanácsok betartásával fogaink sokáig épek és egészségesek maradhatnak.
OCAL1897/08.21
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50f-cee1-4f6e-b810-034566fbfb2e/ffda35fe-324c-4464-9f6e-e81410751a92.jpg)