Egyre kevésbé vesznek Daciát a románok – történelmi mélyponton a márka részesedése

Törnek előre a kínaiak, a BYD már a top tízben van.

  • MTI

Történelmi mélypontra süllyedt a Dacia részesedése a román újautó-piacon: 2026 első negyedévében már csak 18,2 százalékot tett ki, ami 11,3 százalékpontos visszaesés egy év alatt. A profit.ro az APIA adataira hivatkozva azt írja, ilyen alacsony arányra az elmúlt húsz évben nem volt példa. A márka részesedése korábban jellemzően 30 százalék körül alakult, és még a 25 százalék alatti szint is ritkaságnak számított.

A darabszámok is látványosan estek: január és március között mindössze 4983 új Daciát helyeztek forgalomba, ami közel 50 százalékos visszaesés. A leggyengébb hónap január volt, amikor 64 százalékkal kevesebb autó talált gazdára, mint egy évvel korábban. Közben maga a piac is zsugorodott: összesen 27 275 új személyautót adtak el, ami 19 százalékos csökkenést jelent.

https://hvg.hu/cegauto/20260305_erkezik-egy-uj-dacia-striker-neven-kombi-crossover

Annak, hogy a románok egyre kevésbé választják a hazai márkát, a verseny erősödése az egyik oka. Az első helyeket a Toyota és a Skoda foglalja el 9,5, illetve 9,3 százalékos részesedéssel, de az igazán figyelemre méltó fejlemény a kínai gyártók megjelenése: először került be a top tízbe a BYD, amely 3,1 százalékos részesedést ért el 843 eladott autóval.

Érdekesség, hogy a modellek szintjén még tartja magát a Dacia: a rangsort a Duster és a Bigster vezeti, a legnépszerűbb külföldi típus a Skoda Octavia.

Hozzászólások