Afganisztánban már nem csak tüntetni tilos, hanem tüntetésről tudósítani is
Több újságírót, operatőrt és vágót is előállítottak, majd megvertek a tálibok. Au új rezsim állítja, a sajtó szabad, amíg az iszlám tanításait tiszteletben tartja.
Több újságírót, operatőrt és vágót is előállítottak, majd megvertek a tálibok. Au új rezsim állítja, a sajtó szabad, amíg az iszlám tanításait tiszteletben tartja.
Nem akarják visszaforgatni az idő kerekét 20 évvel - ezt állítják a tálibok. Most mégis erőteljesen szigorítanak a nők felsőoktatásban való részvételének felételein. Az oktatott tantárgyak listáját is átnézik.
Nem tudják feldolgozni a német veteránok az afganisztáni misszió kudarcát. Az elhamarkodott kivonulás és az afgán segítők bizonytalan sorsa miatt sok egykori katona újra átéli a súlyos harctéri traumákat. A Német Veterán Szövetség elnöke szerint egy ilyen helyzetben annak is nagyobb az esélye, hogy radikalizálódjanak a - még aktív vagy már leszerelt - egyenruhások. A Deutsche Welle riportja.
Az egyik rokon azt állítja, a tálibok nem hagyják a családnak, hogy eltemessék Rohulla Szálehet.
Nagy a félelem, és sok idő kell ahhoz, hogy a tálibok bebizonyítsák, nem a régiek, de világnak tárgyalnia kellene velük, mert most sokkal erősebbek, mint korábban – véli Yousufi Qais, Magyarországon élő és oktató afgán biztonságpolitikai szakértő.
A következő napokban további kétszáz külföldi hagyhatja el az országot
Megvertek két afgán újságírót a tálibok, amiért tudósítottak egy kisebb tüntetésről.
Vannak afgán kutatók és egyetemisták, akik elmenekültek az országból, és vannak, akik a tálib hatalomátvétel után is maradnak. Mindkét csoport tudományos túlélése a világ szabadabb részén élő társaiktól függhet.
Afganisztánban humanitárius katasztrófa fenyeget, a segítségért cserébe a tálibokra Katar és Törökország, illetve Pakisztán és Irán, valamint a nagyhatalmak gyakorolhatnak nyomást. A tálibokkal azonban nem lesz könnyű.
A tálibok korábban betörtek a völgybe, és néhány órára rá bejelentették, hogy elfoglalták a teljes tartományt, de az ellenállók ezt többször tagadták.
Az új, tálib kormány további jogokat von el a nőktől.
A tálibokkal való jövőbeni együttműködés kereteit határoznák meg, a tárgyalásokon akár húsz ország is részt vehet.
A keleti nagyhatalom részt venne Afganisztán újraépítésében – jelentsen ez bármit a tálib uralom alatt.
Csalódottság és a jövőtől való félelem jellemzi az afgán nőket, akik közül már/még 3,5 millióan tanulnak, de még mindig 60 százalék a kényszerházasságok aránya.
Hasszán Ahund lett az ideiglenes miniszterelnök, az Afgán Iszlám Emirátus alapítójának fia lesz a védelmi miniszter.
Hétfő este több afganisztáni városban is tálibellenes tüntetéseket tartottak.
Afganisztán után még égetőbb, hogy az amerikai elnök ne csak szavakban álljon ki a demokrácia mellett – írja az egyik legjelentősebb tengerentúli lap vezércikke.
A tartományban harcolók egyelőre nem erősítették meg az információt.
A 33 éves Bryan Riley korábban Afganisztánban és Irakban szolgált. Barátnője szerint poszttraumás stressz zavarban és depresszióban szenvedett.
Kabulban meggyilkolták az Iszlám Állam afganisztáni ágához köthető hitszónokot.