szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A köztársasági elnök még csütörtökig kérhet előzetes normakontrollt a választási eljárási törvényre vagy vétózhatja meg a jogszabályt. A törvényben részletesen szabályozzák a korábban már alkotmányba emelt előzetes regisztrációt. Az utóbbi hetekben több ellenzéki politikus és alkotmányjogász is arra kérte Áder Jánost, ne írja alá, kérjen alkotmányossági vizsgálatot. A Népszava úgy tudta, kedden meghozza döntését, de nem így történt.

Áder János köztársasági elnök kedden nem dönt a november 26-án elfogadott választási eljárási törvény további sorsáról - közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtóigazgatója. A Népszava arról írt, hogy az államfő akár már kedden határozhat a választási eljárási törvény Alkotmánybíróságra küldéséről.

Az Országgyűlés alelnöke szombaton küldte meg aláírásra a köztársasági elnöknek az elfogadott törvény szövegét, így - az alaptörvényben rögzített ötnapos határidő értelmében - Áder Jánosnak csütörtökig van ideje mérlegelni, hogy aláírja a korábban már az alkotmányba emelt előzetes regisztráció részletes szabályait is tartalmazó jogszabályt, visszaküldi azt a parlamentnek megfontolásra vagy előzetes normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól.

A regisztráció intézményét bevezető új választási eljárási törvényt a múlt hétfőn szavazta meg a parlament kormánypárti többsége. A köztársasági elnöknek elküldött, az Országgyűlés honlapján található törvényszövegen december 1-i dátum szerepel, tehát ekkor írta alá Kövér László helyett a parlament egyik alelnöke, Lezsák Sándor.

Kérték, hogy ne írja alá

Az utóbbi hetekben több ellenzéki politikus és alkotmányjogász is arra kérte Áder Jánost, ne írja alá, kérjen alkotmányossági vizsgálatot. Sólyom László korábbi államfő, az Ab volt elnöke az Origón november közepén megjelent írásában azt fejtegette, hogy a testület a következő hónapokban két nagy próba előtt áll: döntenie kell a választási regisztrációról – melyet a volt államfő „az általános választójog korlátozásának” nevezett –, illetve értékelnie kell az új alkotmány átmeneti rendelkezéseit is, melybe a kormánypárti többség beillesztette a feliratkozás intézményét.

Mesterházy Attila találkozót kezdeményezett Áderrel az ügyben, amit az államfő hárított, de levelében azt írta az MSZP elnökének, hogy ha „a legcsekélyebb kétség is támad” benne bármely törvényt illetően, „egy pillanatig sem habozik”, hogy az Alkotmánybírósághoz forduljon. Ezt követően – a törvény parlamenti elfogadásának másnapján – Mesterházy felvitte a Sándor-palotába a szocialisták jogi érvelését tartalmazó petíciót, amit a Köztársasági Elnöki Hivatal főigazgatója, Haszonicsné Ádám Mária vett át. Szintén a Sándor-palotáig ment Karácsony Gergely LMP-s képviselő is a párt alkotmányossági aggályaikat felsoroló irattal. Karácsony szerint ha Áder János köztársasági elnök komolyan veszi az alaptörvényben megfogalmazott feladatait, akkor nem írja alá a választási eljárásról szóló törvényt. (Az Alkotmánybíróság mozgásteréről, lehetőségeiről itt olvashat részletesebben.)

Korábban kormánypárti forrásból a hvg.hu úgy értesült, az államfő üzent a párt vezetőinek: ha ők nem kérnek előzetes vizsgálatot, ő megteszi. A Népszava kedden azt írta, Áder a mai nap dönthet az ügyben. A miniszterelnök múlt pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta, "nyilvánvalóan lesz" alkotmánybírósági kontrollja a törvénynek, de ő alkotmányosnak tartja a feliratkozást - igaz, arról nem beszélt, hogy a törvény kihirdetése előtt vagy után lesz normakontroll.

Eredetileg a Fidesz azt tervezte, hogy a nagyobbik kormánypárt maga kér előzetes normakontrollt a törvény életbe léptetése előtt. Lázár János – a törvényjavaslat egyik benyújtója – a frakció szeptember 6-i sárvári tanácskozása előtt azt nyilatkozta, mindenképpen kérnek egy előzetes vizsgálatot az Ab-tól. A törvény megszavazása előtt Rogán Antal frakcióvezető november 7-én viszont már úgy nyilatkozott: mivel a frakcióban az a közös álláspont, hogy a tervezet egészében nem alkotmányellenes, ezért „rosszul nézne ki”, ha ezzel a meggyőződéssel szemben mégiscsak kérnének alkotmányossági vizsgálatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Nézőpont is tiltakozik a választási törvény ellen

Nyílt levélben fordult az országgyűlési képviselőkhöz öt közvélemény-kutató cég vezetője, azt kérve: ne szavazzák meg a választási eljárási törvényjavaslat azon részét, amely előírná, hogy a szavazást megelőző hatodik naptól a szavazás befejezéséig ne lehessen nyilvánosságra hozni a választásokkal kapcsolatos közvélemény-kutatás eredményét.

MTI / hvg.hu Itthon

Megszavazták a választási regisztrációt

A parlament hétfőn név szerinti szavazással fogadta el a választási eljárási törvényt. A jogszabály a korábban már az alkotmányba emelt előzetes regisztráció részletes szabályait tartalmazza. Orbán Viktor és több minisztere nem szavazott.

hvg.hu Itthon

Orbánt bírálja Sólyom László a választási regisztráció miatt

Két nagy választás előtt áll az Alkotmánybíróság, vele együtt pedig a magyar demokrácia és alkotmányosság Sólyom László szerint. A volt köztársasági elnök és az Alkotmánybíróság (Ab) első elnöke az Origón megjelent keddi írásában a bírák kényszernyugdíjazásáról született uniós ítéletet elemezve arra a következtetésre jutott, hogy az új alkotmány megszületése után már az Ab feladata, hogy a szöveget értelmezve garantálja az alkotmányos elvek működését Magyarországon.