Közös sajtótájékoztatót tartott Sulyok Tamás és Andrzej Duda
Andrzej Duda megköszönte Sulyok Tamásnak, hogy államfőként első külföldi útja Lengyelországba vezetett.
Andrzej Duda megköszönte Sulyok Tamásnak, hogy államfőként első külföldi útja Lengyelországba vezetett.
A bíróságokon és az ügyészségen is káosz uralkodik az új lengyel kormány és a korábban kinevezett vezetők ellentétei miatt, de Washingtonban ez nem fog látszani.
Az Unió bizonyos érdekei miatt korábban azzal az Orbán Viktorral is kompromisszumot kötött, aki politikailag sokkal kevésbé áll közel hozzá, mint Donald Tusk, írja a svájci lap.
Nem tudom a nemzet egységét képviselni, ha két képviselőt a parlament kizár a törvényhozásból – indokolta eljárását Andrzej Duda.
Andrzej Duda az aláírást azért nem merte megtagadni, mert azzal megakadályozta volna a közszféra dolgozói és a tanárok béremelését.
Izgatottan várta mindenki, megkísérelnek-e bejutni az ülésterembe a mandátumuk megszűnését el nem ismerő politikusok. Végül nem tették, de azt ígérik: hamarosan ott lesznek. A jogvita nehezíti a törvényhozást.
De az alkotmányos konfliktus ezzel nem oldódott meg.
A lengyelországi helyzettel foglalkozik a Washington Post és a Project Syndicate is. A Bloomberg szerzője szerint Ukrajna kétségbeejtő pillanathoz érkezett. Kína bajban van, írja a Wall Street Journal. A Die Presse a belga külügyminiszter legutóbbi EU-s megnyilatkozásait elemzi. Új populista szövetség szökken szárba, ezúttal Orbán Viktor és Robert Fico között. Válogatás a világlapok cikkeiből.
Andrzej Duda követelte, hogy az igazságügyi miniszter vonja vissza a szerinte törvénysértő döntését, de Donald Tusk közölte: megbízik miniszterében, a jogrendet pedig éppen az előző kormány rombolta le az államfő közreműködésével.
Korábban börtönbüntetésre ítélték őket, majd elnöki kegyelmet kaptak.
Jogi mocsárban vív közelharcot a lengyel közmédia fölötti ellenőrzésért az ellenzékbe szorult Jog és Igazságosság (PiS) párt az új kormánnyal, amelynek rapid manővere nélkülözte az eleganciát és a biztos törvényi alapot is.
Az alkotmánybíróság megfúrhatja a költségvetés elfogadását, az államfő feloszlatja a parlamentet, a törvénysértéseket sokszor csak törvénysértéssel lehetne megszüntetni. A nyolc év után ellenzékbe szorult Jog és Igazságosság nem akar beletörődni a hatalom elvesztésébe.
Donald Tusk ugyanakkor bejelentette, a kormány saját, újabb, Dudától eltérő tervezetet készít a kiegészítő költségvetési törvényről.
A bíróságok függetlensége felett őrködő 25-tagú igazságszolgáltatási tanácsnak 15 bírótagja van. A testület egyik feladata, hogy véleményezze a bírák jelölését, mielőtt az államfő kinevezné őket.
„Egy olyan közmédia, mint amilyen most van, egyáltalán nem érdemli meg, hogy az adófizetők zsebéből finanszírozzák” – mondta Donald Tusk, akinek kormánya a jövő évi lengyel költségvetésben egyelőre nem biztosítja a közmédia finanszírozását.
Andrzej Duda aláírta a lombikbébi-program állami támogatását visszaállító törvényt.
Az elveszített hatalomról lemondani nehezen tudó előző kormánypárt mindent megtesz, hogy Donald Tusk kabinetjét megbénítsa.
Hivatalosan még csak most kezdődik az új kormány megalakításának folyamata, egyelőre az eddigi kormányfő próbálkozásával. A házelnököt az új többség simán megválasztotta.