„Vucsics szerb elnök éppúgy Putyin trójai falova lenne az EU-ban, mint Orbán Viktor “
Milyen lenne Szerbia az EU-ban? – elmélkedett a Der Spiegel.
Milyen lenne Szerbia az EU-ban? – elmélkedett a Der Spiegel.
A Nyugat több száz millió dollárért vásárol az atomerőművek fűtőanyagából, arra nem szabott ki szankciót. A legnagyobb orosz internetes óriáscég, a Yandex társalapítója barbárnak nevezte az Ukrajna elleni háborút. Belebukhat a bankadóba az olasz miniszterelnök. Életveszélyes Szerbia, illetve a boszniai szerbek elnökének nacionalista emlékezetpolitikája. Válogatás a világsajtó írásaiból.
A Superyachtfan nevű hajós szakmai portál szerint egy olyan orosz bányamilliárdosé a fedélzeten Mészáros Lőrincékkel lefotózott Rose d’Or nevű hajó, aki a Balkánon aktív ingatlanbefektető, és akinek egyébként van egy másik Sanlorenzo gyártmányú jachtja is. A 62 méteres hajó a harmadik, egyben az eddigi legnagyobb jacht, amit a NER szűk elitje használ az elmúlt években.
A napok óta tartó forróságot enyhítő erős vihar kedden késő este Szlovéniában, Horvátországban és Boszniában is káoszt okozott, tetőket szakított le épületekről és áramkimaradásokat okozott. A három ország mentőszolgálatai több száz mentésről számoltak be.
Megakadályozható-e és ha igen, van-e értelme megakadályozni Magyarország soros uniós elnökségét? Vélemények a mai szavazás előtt. Lopakodva válik szalonképessé a szélsőjobb, előretört a spanyol radikális Vox is. Választási inkvizíció Lengyelországban?Ellen Bos, az Andrássy-egyetem rektorhelyettese a magyar civil szféra kormányzati megfélemlítéséről. Válogatás a nemzetközi sajtó írásaiból.
Hó lepte be a virágba borult orgonabokrokat, a virágágyásokat és a díszfákat is Belgrádban és Szarajevóban egyaránt. Képgaléria.
Az Európai Parlament aggasztónak tartja Várhelyi Olivér magyar uniós biztos tevékenységének egyes elemeit.
A két politikus ideológiailag is lelki társnak számít, már elmúltak azok a idők, amikor Belgrád kétségbe vonta a vajdasági magyarok hűségét. Lapszemle.
A díjak csökkentése jövő októbertől kezdődik, és a tervek szerint 2027-re fejeződik be.
A budapesti focikultúra forrása kiapadt, amit csak súlyosbított az '56 leverése utáni kivándorlás. A magyar futball azóta nem tért magához, bár válogatott szinten volt egy kis újjáéledés Orbán Viktor focimániájának következtében. Lapszemle.
A koszovói szerbek nem hajlandók lecserélni a rendszámtábláikat, a vita nyomán tömegesen mondtak fel rendőrök, Észak-Koszovó egy része így rendőri jelenlét nélkül maradt.
Nemcsak Szerbiát, a teljes Nyugat-Balkánt integrálná Németország vezetésével az Európai Unió, miközben vannak olyan országok, amelyek még el sem ismerték egymást független államként. Miközben a hírek itthon a szerb-koszovói határmenti incidensről szóltak, mindkét irányban történt egy határozott lépés. A Deutsche Welle riportja.
Putyin célja az, hogy zűrzavart keltsen a Balkánon. Nincs abban a helyzetben, hogy páncélosokat küldjön, ehelyett dezinformációs kampányt folytat, fedett titkosszolgálati műveleteket hajt végre, és pénzeli a vele rokonszenvező helyi vezetőket. Mindenképp meg akarja gátolni az érintett államok uniós belépését, írja az osztrák lap.
Az ukrajnai válság elhúzódása is közrejátszik abban, hogy csökkenőben van Oroszország balkáni befolyása. A legfontosabbnak számító szövetséges, Szerbia pedig lassan ugyan, de érezhetően elindult a Nyugat irányába.
A kormány bejelentése alapján a migrációs nyomás növekedése miatt egy méterrel megnövelik a határkerítés magasságát, nem sokkal azután, hogy többször alakult ki tűzharc a szerb-magyar határ környékén, a migránsok legfőbb átkelési pontjainál. Az átjutás nehezítése lassíthatja a kerítésmászást, de teljesen megállítani valószínűleg nem fogja, az embercsempészek viszont sokkal többet kaszálhatnak. A hvg.hu-nak Walter Kemp és Ruggero Scaturro, a migrációs útvonalakat kutató két szakember adott interjút.
A miniszterelnök Várhelyi Olivéren keresztül kihasználja a befolyásolási lehetőséget, hogy előmozdítsa hosszú távú céljait a Balkánon.
A külügyminiszter Brüsszelnek üzent, mert úgy látja, hogy nem veszik elég komolyan a Nyugat-Balkán európai uniós integrációját.
Évértékelőjén az utóbbi idők militarista hangvételét folytatva beszélt külpolitikájáról Orbán Viktor, legalább akkora súlyt adva a geopolitikai kérdéseknek, mint a választási előkészületnek. Kiderült, hogyan folytatná harcát az Európai Unió ellen, amelynek egysége számára csak gazdaságilag fontos. Már kérdésekben két különböző világnézetű tömböt képzel el, amelyek közül a keleti vezetője Magyarországgal lehet. Ehhez a tervhez illeszkedik nyugat-balkáni politikája, mert uniós szövetségkeresésének kudarca után ott találhat olyanokat, akikkel növelheti meggyengült befolyását az EU-ban.
A kormányfőben még csak lehetséges forgatókönyvként sem merül fel, hogy választást veszítene.
A gépek közül harmincat Bosznia-Hercegovina kapja.