Erőszak a gólyatáborokban: megszólalt az ELTE rektora is
Mezey Barna üdvözölte, hogy a HÖOK is lépett az ügyben, de feleslegesnek tartja, hogy az ELTE oktatói még külön vizsgálóbizottságban vegyenek részt.
Mezey Barna üdvözölte, hogy a HÖOK is lépett az ügyben, de feleslegesnek tartja, hogy az ELTE oktatói még külön vizsgálóbizottságban vegyenek részt.
Az ELTE szerint az ő jogi karuk tavalyi gólyatáborában történhetett az a következmények nélkül maradt nemi erőszak, amiről szerdán írt az Index az egyetem megnevezése nélkül. Vizsgálatot kezdenek és feljelentést tesznek.
Csak úgy lehet ezután gólyatábort szervezni az ELTE-n, ha a programot előtte egyeztetik a rektori vezetőséggel. Befejezték az intézményben azt a tényfeltáró vizsgálatot, amit a fonyódligeti gólyatáborban történt nemi erőszak után indítottak. Az eredményekről szerdán számolt be újságíróknak Rónay Zoltán, az egyetem főtitkára és Fábri György kommunikációs főigazgató. Galántai Tamást, az ELTE-TOK HÖK elnökét kicsaphatják az egyetemről, ha végül a legsúlyosabb büntetést kapja a fegyelmi eljárás végén. Megszűnhet a hallgatói önkormányzatok önálló gazdálkodása.
Nem gyengítené a hallgatói önkormányzatot az ELTE-n az egyetem vezetése – kommentálta a hallgatói önkormányzatok egyetemi döntéshozatalra gyakorolt befolyásának csökkentéséről, és a HÖK felügyeletét szigorító tervezett intézkedésekről szóló híreket az ELTE kommunikációért felelős főigazgatója, aki szerint ugyanakkor törvényességi felügyelet, gazdálkodás és utánpótlás-toborzás területén – akár kormányzati szinten megvalósítandó – reformokra szorul a HÖK-ök rendszere.
Túlzás, ráadásul nem is működne, sőt még ronthat is a helyzeten – ezt gondolják a hvg.hu által megkérdezett gyakorló jogászok Balog Zoltán kedden belengetett ötletéről, hogy a fonyódligeti gólyatáborban történtek miatt szigorítsák a büntető törvénykönyvet (Btk.). A szakemberek szerint nem lehet egyedi esetek alapján folyton módosítgatni a Btk.-t, és nem tapasztalják, hogy létezne gólyatábor-bűnözési tendencia, ami indokolná a súlyosabb minősítést. Ezért inkább politikai húzásnak tartják az egészet.
Számítson minősített tételnek a büntető törvénykönyvben, ha valaki oktatási intézményben, illetve intézmény által szervezett programon nemi erkölcs elleni bűncselekményt követ el – ezt vetette fel Balog Zoltán emberi erőforás miniszter a fonyódligeti gólyatáborban történtek után.
Állítólag 100-150 fotót készített a gólyatáborban erőszakoló fotós magáról az aktusról, a verésről és a fojtogatásról is – írja az Index.
A Blikk szerint a fonyódligeti gólyatáborban erőszakoskodó férfit korábban kirúgták a bajai tanítóképzőről, mert megerőszakolta egy évfolyamtársát.
A Class FM, miután az ELTE-től elnézést kért a gólyatábori nemi erőszak tálalása miatt, a nyilvánossághoz fordult és mindenkit megkövetett. Bejelentették: holnaptól egy hónapos kampányt indítanak a nők elleni erőszak megállítása érdekében, és ebben aktívan részt vesz a Morning Show stábja is.
Ha bebizonyosodik a felelősségük, akkor az ELTE tanítóképzőjének HÖK-vezetését is kirakhatják az egyetemről, miután az általuk szervezett gólyatáborban az egyik fotós-szervező megerőszakolt egy lányt a hétvégén – hangzott el azon a sajtótájékoztatón, amelyet az egyetem vezetése tartott csütörtökön reggel. Azt szeretnék, ha ezentúl az egyetemi felvételihez erkölcsi bizonyítványt is csatolnának a jelentkezők.
Az ELTE gólyatáborában elkövetett nemi erőszak gyanúsítottja korábban öt évet ült hasonló bűncselekményekért – írta a szerdai Blikk a férfi egyik ismerősére hivatkozva.
A Kaposvári Járásbíróság elrendelte egy budapesti férfi előzetes letartóztatását, akit azzal gyanúsítanak, hogy a hétvégén megerőszakolt egy lányt Fonyódligeten, egy gólyatáborban. A tábort szervező ELTE hangsúlyozta, hogy a szervezett programoktól "függetlenül történt" a nemi erőszak. A Velvet szerint a férfi egy budapesti fotós, aki nem először járt a táborban és korábban már kétszer állt bíróság előtt hasonló bűncselekmény miatt.