Ecostat: itthon csökkent, az EU-ban nőtt az államadósság
Nőtt az államadósság az euróövezet, illetve az Európai Unió tagállamaiban az első negyedévben - derül ki az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.
Nőtt az államadósság az euróövezet, illetve az Európai Unió tagállamaiban az első negyedévben - derül ki az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.
Az Európai Unióban csökkent, Magyarországon azonban nőtt a foglalkoztatottak száma tavaly az utolsó negyedévben.
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) a KSH és az Ecostat közös gyorsbecslése szerint 1,7 százalékkal nőtt 2011-ben, ám a növekedés ellenére a gazdaság teljesítménye még 4,0 százalékkal elmaradt a 2008-as szinttől - olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden kiadott összefoglaló jelentéséből. (A tavalyi IV. negyedévre és az egész évre vonatkozó részletes GDP- jelentést pénteken adja ki a KSH.)
Az első tíz hónap eladásai 2,7 százalékkal estek vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva, a csökkenés lassult, az első kilenc hónapban még 2,9 százalék volt.
A kiigazítatlan adatok alapján a gazdasági teljesítmény öt negyedéven át tartó csökkenése már 2010 első negyedévében megállt, a harmadik negyedévi GDP-emelkedés elsősorban az ipari termelés, illetve a külkereskedelmi egyenleg növekedésének eredménye.
Az Ecostat kutatóintézet prognózisa szerint 2011 februárjában az ipari termelés 9,2 százalékkal bővülhet a szezonálisan és munkanaphatástól tisztított indexek szerint.
A bruttó hazai termék (GDP) az idén a második negyedévben 1,0 százalékkal, a naptárhatás kiszűrésével 0,8 százalékkal nőtt éves bázison, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint stagnált 2010 első negyedévéhez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az Ecostattal készített közös gyorsbecslése alapján pénteken.
Az ingatlanpiaci változások mértékét és irányát jelző Ecostat Ingatlan Barométer indexe 2010 első fél évében 5 százalékponttal, 42 százalékra nőtt a 2009. második fél évi 37 százalékról, ez alapján továbbra sem várható jelentős változás a piacon - közölte a kutatóintézet szerdán.
Szeptemberben 5 százalékra csökkenti a jelenleg 5,25 százalékos jegybanki alapkamatot a monetáris tanács, és novemberig nem is változtat rajta − jósolta az Ecostat gazdaságkutató a legfrissebb Mikroszkóp című kiadványában. Az Ecostat azzal számol, hogy a fogyasztói árak novemberben várhatóan 3,9 százalékkal lesznek magasabbak az egy évvel korábbinál.
Az idei 0,9 százalékos gazdasági növekedési ütem jövőre 2,9 százalékra gyorsulhat, az idei hiánycél teljesíthető, de az önkormányzati választások és a tervezettől elmaradó adóbevételek kockázatot jelenthetnek – derül ki az Ecostat kutatóintézet legfrissebb prognózisából.
Visszatért a reálgazdaságban a növekedés, de még törékeny a konjunktúra; a Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia) júniusban 0,3 százalékos emelkedést jelzett – közölte a kutatóintézet.
Júniusban 5 százalékra csökkenti a monetáris tanács a jelenlegi 5,25 százalékról a jegybanki alapkamatot, és októberig nem is változtat rajta az Ecostat szerint. A gazdaságkutató Mikroszkóp című legfrissebb kiadványában azzal számol, hogy a fogyasztói árak októberben 3,9 százalékkal lesznek magasabbak az egy évvel korábbinál.
A magyar társadalom fejlettsége közepes, ami némileg meghaladja a gazdaságét - derült ki a Társadalmi Haladás Ecostat Indexből (THI), amelyet a kutatóintézet először publikált a Bővülő Európa című kiadvány 2010. első negyedévi számában.
Májusban 5 százalékra csökkenti a jelenlegi 5,25 százalékról a jegybanki alapkamatot, és szeptemberig nem is változtat rajta a monetáris tanács az Ecostat szerint. A gazdaságkutató Mikroszkóp című áprilisi kiadványában azzal számol, hogy a fogyasztói árak szeptemberben 3,6 százalékkal lesznek magasabbak az egy évvel korábbinál.
Áprilisban 0,08 százalékkal emelkedett az Ecostat és a Világgazdaság közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia). Az index márciusban még 0,38 százalékos emelkedést mutatott.
Nem változtat a jegybank monetáris tanácsa az alapkamaton idén augusztusig – derül ki az Ecostat Mikroszkóp című márciusi kiadványából. A kutatóintézet azt valószínűsíti, hogy augusztusig marad a jelenleg is érvényben levő 5,50 százalékos kamat.
Márciusban 0,38 százalékkal nőtt szezonálisan kiigazítva az Ecostat és a Világgazdaság közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia). Az index februárban még 0,09 százalékos csökkenést mutatott.
Az idén stagnál, jövőre 3,1 százalékkal nő a bruttó hazai termék (GDP), miközben az éves infláció 2010-ben 4,2 százalék, jövőre 2,6 százalék lesz az Ecostat hétfőn ismertetett új konjunktúrajelentése szerint.
Júliusban a jelenlegi 5,75 százalékos alapkamat 5,50 százalékra csökken, az euró árfolyama pedig 276 forintra gyengül a februári 271,0, illetve a januári 269,3 forintról − áll az Ecostat februári Mikroszkóp jelentésében.
Tavaszra mérséklődhet a kiskereskedelmi forgalom visszaesésének üteme, valamint megáll a csökkenés az ipar termelésében és értékesítésben egyaránt, az infláció lassul, a jegybanki alapkamat pedig 5,50 százalékra csökken – jelzi előre az Ecostat gazdaságkutató Mikroszkóp című kiadványában.