szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Áprilisban 0,08 százalékkal emelkedett az Ecostat és a Világgazdaság közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia). Az index márciusban még 0,38 százalékos emelkedést mutatott.

A Világgazdaság csütörtöki számában megjelent elemzés szerint az előző havi bővüléstől ez elmarad, a felülvizsgált adatok szerint februárban enyhén csökkent az indikátor. Tavaly év végén összességében jobb teljesítményt tükrözött a mutató, az utolsó három hónapban stabil volt az emelkedés. A nemzetközi környezet azonban már nem olyan kedvező, mint akkor, a pénzügyi bizonytalanság is kiújulni látszik.

A gyorsulási irányadó részindexei közül áprilisban kevesebb mutatott növekedést, mint csökkenést, de előbbiek erőteljesebb hatást gyakoroltak. Két pénzügyi mutató is besegített az emelkedésbe. A reálkamat tovább süllyedt, így már jócskán a negatív tartományban van, ez a nominális kamatszint csökkenése mellett az infláció gyorsulásával magyarázható. A másik kedvező pénzügyi mutató a hosszú és a rövid lejáratú kamatok közötti különbség, amely viszont akkor fejt ki gyorsító hatást, ha minél magasabb.

Az elemzés szerint ismét szűkült a pénzkínálat, amely a tranzakciók alacsonyabb volumenére utal. Havi alapon a reálkereset is visszaesett, hiába okozott év elején ugrást az szja-sávhatár felemelése. Fontos jelzés a gépjárműhitelek állományának zsugorodása is, amely már a 2007-es szintre süllyedt vissza.

Visszaesett a két legfontosabb részindikátor is. Az élelmiszereken kívüli kiskereskedelem jelzi, hogy a belső kereslet még közel sem talált magára, de a kiugró év eleji teljesítmény után az ipar is rontott, mivel a külpiaci konszolidáció szintén megtorpant. Nagyot nőtt a munkakeresés átlagos időtartama is, mivel lassan elhúzódó válságról beszélhetünk.

Az elemzés szerint vegyesek a kilátások, a gazdaság még nem lábalt ki egyértelműen a krízisből. Pillanatnyilag a növekedés belső motorjai hiányoznak, de a külső konjunktúra is igen törékeny. Megjegyzik: a fejlett piacokat is elérte az utóbbi hónapokban a fizetésképtelenség, amely egyes szakértők szerint akár újabb válsághullámot is elindíthat, ha nem kezeli a gazdaságpolitika megfelelően a felmerült problémákat. Az ország külső sérülékenysége csökkent ugyan, de még mindig jelentős, így kulcsfontosságú, hogyan rendeződik a helyzet.

A gyorsulási irányadó (gyia) egy nemzetközi módszereken alapuló mutató, amelyet a GDP-t előre jelző részindikátorokból számítanak. A mutató gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a belföldi folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nem ritkán csak több hónap elteltével látnak napvilágot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nőtt a gyia márciusban

Márciusban 0,38 százalékkal nőtt szezonálisan kiigazítva az Ecostat és a Világgazdaság közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia). Az index februárban még 0,09 százalékos csökkenést mutatott.

MTI Gazdaság

Májusban már bővült a gazdaság

Az áprilisi visszaesés után májusban már 0,33 százalékkal bővült a magyar gazdaság az Ecostat és a Világgazdaság című napilap közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (GYIA) szerint.

MTI Gazdaság

Ecostat: megtorpant a reálgazdaság bővülése

A Világgazdaság és az Ecostat közös indexe, a gyorsulási irányadó (GYIA) szeptemberben 0,36 százalékkal visszaesett, így az elmúlt két hónap emelkedése után úgy tűnik, megtorpant a reálgazdaság bővülése - közölte az Ecostat.