Már decemberben megtarthatják a görög népszavazást
Akár decemberben megtarthatják a görögországi népszavazást az EU-mentőcsomagról - mondta a görög belügyminiszter szerdán.
Akár decemberben megtarthatják a görögországi népszavazást az EU-mentőcsomagról - mondta a görög belügyminiszter szerdán.
A merev elutasítást követően vegyesen ítélik meg az elemzők és az európai politikusok Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök lépését a görög népszavazásról, melyet kedd este a miniszereivel tartott válságtanácskozásán megerősített. A kormányfő szavazást akar kiírni az ország megsegítését célzó pénzügyi mentőcsomagról. Az EU vezetői emiatt ma kezdik az eredetileg csütörtökre hirdetett csúcsukat. A csonka tőzsdei héten a BUX 14 óra körül is gyengékedett, az euró 306 forint körül áll.
Európa gazdasági és politikai szereplői megdöbbentek azon, hogy a görög miniszterelnök januárban népszavazást akar tartani a múlt héten elfogadott megállapodásról és hitelprogramról. A görögök többsége ugyanis - a közvélemény-kutatások szerint - elutasítja a megállapodást. Elemzők szerint ha a referendumon az új program nem kap elegendő támogatást, Görögország fizetésképtelenné válik, és valószínűleg ki kell lépnie az euróövezetből. A miniszterelnök ennél optimistább.
Görögország euróövezeti tagságának végét jelentheti, ha a pénzügyi mentőcsomagról váratlanul bejelentett népszavazás elveti az egyezséget - vélekedtek keddi helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők. A német gazdasági és politikai körök megdöbbentek.
Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy népszavazást tartanak a múlt heti európai uniós csúcson elfogadott, a görög adósság egy részének leírásáról, illetve az új hitelprogramról szóló megállapodás jóváhagyásáról.
- Nem lesz elégséges Görögország gazdasági hanyatlásának megállításához a minapi EU-csúcson jóváhagyott intézkedéscsomag - mondta egy londoni befektetői konferencián Soros György, aki szerint az egyezség várható élettartama "egy nap és három hónap között lesz".
Hibának nevezte Görögország 2001-es felvételét az eurózónába Nicolas Sarkozy francia elnök, aki viszont az AFP tudósítása szerint azt mondta, bízik benne, az ország talpra tud állni a jelenlegi válságból.
Görögország törlesztésképtelenné válásának azonnali hatásai valószínűleg kezelhetők lennének, és sokkal kisebb kárral járnának, mint az amerikai Lehman Brothers nagybank összeomlása, de csak akkor, ha a politikai döntéshozóknak sikerül megakadályozniuk a következmények járványszerű átterjedését más, sokkal nagyobb adósokra, például Olaszországra - vélekedtek a szerdai EU-csúcs elé időzített helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
Görögországban előrehozott választásokat tarthatnak, mert a kormány úgy véli, hogy a második nemzetközi mentőprogram végrehajtásához kétharmados parlamenti támogatás szükséges - jelentette kedden a dpa német hírügynökség egy pénzügyminisztériumi feljegyzésre hivatkozva.
A nemzetközi banki lobbicsoport, a Nemzetközi Pénzügyi Intézet ügyvezetője szerint bármilyen, a bankokra kirótt kötelező érvényű görög államadósság-leírásnak súlyos hatása lenne az európai növekedésre és a munkahelyteremtésre.
A görög gazdaság helyzete olyan súlyos mértékben romlott az alig három hónapja kidolgozott 109 milliárd eurós második pénzügyi mentőcsomag összeállítása óta is, hogy Görögország nemzetközi hitelezőinek a csomagban szereplő összegnél most már sokkal többet kellene előteremteniük kisegítő kölcsönökre - írta egy "szigorúan bizalmas" jelentést idézve a szombati Financial Times.
Megállapodtak az euróövezeti országok pénzügyminiszterei pénteken abban, hogy Görögország megkaphatja a többéves pénzügyi támogatási program következő, 8 milliárd eurós hitelrészletét.
Újabb sztrájk jöhet Görögországban a csütörtökön befejezett 48 órás általános sztrájk után.
Az idegenforgalom és az export a görög gazdaságnak szinte az egyetlen olyan területe, ahol növekedés van - számolt be az angol nyelvű kathimerini című görög lap a nemzeti bank adataira hivatkozva.
Az athéni parlament megszavazta az újabb megszorító csomagot csütörtökön este, miközben a végéhez közeledik a második napja tartó általános sztrájk Görögországban.
Athénban mintegy hatvanezren tüntettek csütörtökön a déli órákban a görög parlament épülete előtt, tiltakozva az újabb gazdasági megszorítások ellen, amelyekről a nap folyamán dönt véglegesen a törvényhozás.
Szerda délután összecsapások robbantak ki tüntető fiatalok csoportjai és a rohamrendőrök között Athén belvárosában, a görög parlament közelében. A kétnapos általános sztrájk első napján százezer ember vonult ki Athén utcáira, tiltakozásul az újabb megszorító intézkedések és elbocsátások ellen. A békésen menetelő tüntetők mellett a Szintagma (Alkotmány) téren mintegy kétszáz, feketébe öltözött fiatal márványdarabokat és Molotov-koktélokat dobált az épületet védő rendőrökre, akik könnygázzal, fény- és hanggránátokkal válaszoltak.
A görög parlament szerda este első olvasatban megszavazta a kormány újabb megszorító csomagját, ami ellen erőszakba torkolló tüntetéseket tartottak szerdán a görög fővárosban.
Gyakorlatilag az egész országot megbénító, kétnapos általános sztrájk kezdődik szerdán Görögországban, amely csütörtökön éri el csúcspontját. A szakszervezetek elsősorban a parlamentre akarnak nyomást gyakorolni, amelynek csütörtökön újabb megszorító csomagról kell döntenie.
A görögországi sztrájkhelyzet megváltozása miatt a Malévnak nem kell törölnie szerdai és csütörtöki járatait.