Netanjahu: Izrael se elfoglalni, se kormányozni nem akarja a Gázai övezetet – tudósításunk az izraeli–palesztin háborúról
Folytatódik Izrael és a Hamász háborúja az október 7-i terrortámadás után.
Folytatódik Izrael és a Hamász háborúja az október 7-i terrortámadás után.
Általános tűzszünetről azonban továbbra sincs szó.
Több alagútbejáratot felszámoltak és megszerezték Hamász katonai hírszerzési dokumentumait is.
A megállapodás megkötésében a hírek szerint Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok is közreműködik.
Az amerikai diplomácia humanitárius szüneteket igyekszik kicsikarni Izraeltől, az viszont úgy értékeli, hogy a tűzszünet csak a Hamásznak kedvezne a gázai háborúban.
„A nők, gyerekek és civilek mentesülnek a Hamász támadásai alól” – ezt állította a Hamász egyik magas rangú, Katarban székelő politikai vezetője.
Miközben a 2,3 millió lakosú gázai övezet népe nyomorog és az ENSZ élelmezési segélyéből éldegélt már a háború előtt is, sokan dollármilliomosok, hárman pedig már dollármilliárdosok a Hamász vezetői közül.
A nő Joe Bidennek és Benjamin Netanjahunak is üzent.
Az izraeli miniszterelnök szerint a kisebb szünetek pedig „már megvoltak".
Egy hosszú éveken át tartó folyamat eredménye, hogy a magyar kormány teljes mellszélességgel Izrael mellé állt, ellentétben több európai állammal, amely a közel-keleti konfliktusban „egyrészt-másrészt”-politikát folytat. Az izraeli háború hatására fényre jöttek Európában az iszlamisták, ez viszont a jövő évi európai parlamenti választás kampányában erősítheti fel a bevándorlásellenes hangokat. Láthatóan a Fidesz is erre a szálra építi majd fel a kampányát.
Egy hónappal ezelőtt támadták meg a Hamász fegyveresei Izraelt. Keddre virradóra az izraeli hadsereg bejelentette, hogy likvidálta a palesztin szervezet egyik parancsnokát, aki részt vett az október 7-i támadás lebonyolításában.
25 millió euróval megnöveli az EU a gázai lakosságnak nyújtott humanitárius segélyt – jelentette be Ursula von der Leyen, aki elképzelhetőnek tartja, hogy ENSZ-békefenntartókat vezényeljenek a térségbe.
Az összes számottevő nagyhatalomnak voltak "zsetonjai" a térségben, egyikük számára sem mindegy, hogyan rendeződik Izrael és a Hamász kiszélesedéssel is fenyegető konfliktusa, írja a politikai elemző.
Az amerikai külügyminiszter szerint a humanitárius szüneteknek köszönhetően több segélyszállítmány juthatna be a Gázai övezetbe.
A Wall Street Journal az USA arab szövetségeseihez fűződő viszonyát elemzi, míg a Guardian újságírója Izrael háború utáni kilátásait taglalja. Mindeközben továbbra is téma, hogy mi lesz Ukrajna sorsa és az orosz–ukrán konfliktus kimenetele. Szemle.
A Nova fesztiválon 260 embert mészárolt le a Hamász terrorszervezet október 7-én, és sokakat Gázába hurcoltak. Most hozták nyilvánosságra azt a felvételt, amin egy rendőr túlélők után kutat.
Az áldozatok száma valószínűleg nőni fog, mert folyamatosan érkeznek a sebesültek a kórházba.
A Hamász terrorakciója olyan mozgásokat indított el a Közel-Keleten, amelyek vészesen hasonló eszkalációhoz vezethetnek, mint Ferenc Ferdinánd főherceg lelövése 1914-ben. Egy globális katasztrófa esetlegesnek tűnő módon is kialakulhat – írja Buda Péter nemzetbiztonsági elemző és külpolitikai szakértő, volt nemzetbiztonsági főtiszt, aki jelenleg a nemzetközi kapcsolatok posztgraduális képzéseiről ismert genfi Graduate Institute of International and Development Studies munkatársa. Elemzés.
A Gázai övezetben jelenleg harminc-negyvenezer terrorista lehet, a helyiek pedig felsorakozhatnak a Hamász mellett, mert rettenetes dolgokat élnek át az izraeli támadások kereszttüzében. Nemzetközi lapszemlénk.
Izrael nem hirdet tűzszünetet a fogva tartott izraeli túszok elengedése nélkül, és nem engedi üzemanyag szállítását a Gázai övezetbe - közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök pénteki televíziós beszédében.