Tetszett a cikk?

Egész Izrael egyként lép fel a túszok kiszabadításáért, az országot ellepik a Hamász által elhurcolt foglyokat bemutató fényképek, installációk, ami alighanem egyre nagyobb nyomást is jelent a kormányra és hatással lehet a háborúra is.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Cselekedj most! – harsogta az a több ezer izraeli orvos, nővér és egészségügyi dolgozó, akik csütörtök este tüntettek Tel-Avivban a Nemzetközi Vöröskereszt irodáinál. „Azért vagyunk itt, hogy nyomást gyakoroljunk a segélyszervezetre: végezze a dolgát, és nyújtson segítséget annak a 240 túsznak, akiket a Hamász az október 7-ei véres támadása során hurcolt el" – mondta a HVG-nek Marin, aki orvosként szintén részt vett a megmozduláson. Ahogy sokan mások, ő is fehér orvosi köpenyt viselt. Először tüntettek a Vöröskereszt ellen izraeli egészségügyi dolgozók, akik úgy vélik, hogy csak félmunkát végez a szervezet, amikor a Gázai övezetben segítséget nyújt a palesztinoknak, de el sem jut az izraeli foglyokhoz, akikről gyakorlatilag semmit nem tudni.

Viaszbábuk és ágyak a túszokat jelképezve
Keresztes Imre

„Még csak lista sincs a túszokról” – mondta egy másik orvos, Daphne, aki szerint az sem biztos, hogy mindannyian élnek-e még. A Hamász azonban nem enged senkit a valószínűleg a Gázai övezet alatti alagútrendszerekben és más rejtekhelyeken fogva tartott túszokhoz, akik közül a legfiatalabb egy 10 hónapos csecsemő. A kérdésre, hogy a Vöröskereszt miként érhetne el bármit is az övezetet uraló szélsőséges szervezetnél, Daphne azt válaszolta: még nagyobb nyomást kell gyakorolnia. Ami sokak szerint azt jelentené, hogy a Gázai övezetben vagy minden rászorulónak, vagy senkinek nem segít. „Az egészségügy nem ismer határokat” – hirdette az egyik transzparens.

Bár a szokatlan tüntetés mérete elmaradt a Benjamin Netanjahu vezette kormány elleni háború előtti hatalmas tiltakozó akcióktól, a megmozdulás azt mindenképpen jelzi, hogy az izraeli társadalom legfőbb aggodalma a túszok élete. A HVG által megkérdezett izraeliek sem értenek egyet abban, hogy mekkora árat kellene fizetni minden túsz szabadon bocsátásáért. Van, aki szerint egyetlen fogoly élete is mindent megér, mások szerint csak akkor lehet szó tűzszünetről, ha a túszokat elengedik. Ebbe viszont már nem fér bele a több mint 5 ezer, izraeli börtönben lévő palesztin fogoly – köztük az október 7-ei terrortámadás élve elfogott tetteseinek – elengedése, amit a Hamász még követel.

Keresztes Imre

Az egészségügyi dolgozok akciója szigorúan politikamentes – mondta a szintén orvos Shirli. Ám a tüntetésen a leggyakoribb transzparens a „Hozzátok haza őket!”-felirat volt, amellyel viszont egész Izraelben találkozni, és egyértelmű felhívás a Netanjahu-kormány számára. A túszok sorsa valóságos társadalmi mozgalmat indított el, Tel-Avivban és más városokban a falakon, a fákon, a fényreklámokon, felállított standokon és egész tereket elfoglaló installációkon az elhurcoltak fényképei láthatók. Sárga szalagot kötnek az autókra, fákra, mindenhova, az emberek a csuklójukon vagy kitűzőként hordják, jelezve, a túszokkal kelnek és térnek nyugovóra. (A sárga szalag a remény és a szolidaritás kifejezője az eltűntek és a túszul ejtettek iránt. Egyes források szerint az eredete az 1979-es iráni túszszedő akcióig nyúlik vissza, amikor fiatal iráni forradalmárok 52 amerikait ejtettek foglyul az USA teheráni nagykövetségén. Mások szerint még tovább, egészen a vietnami háborúig vezethető vissza.)

A túszok szerettei, hozzátartozói szörnyű megpróbáltatásokon mennek át. Az egész nap interjúkkal, reménykedéssel és sírással telik – mondta magyar újságíróknak, köztük a HVG munkatársának Majan Cin, akinek két lánya, a 8 éves Ella és a 15 éves Dafna is a túszok között van (mindhárman magyar állampolgársággal is rendelkeznek). A vegyészmérnöki tanulmányokat folytató Matan és a környezetvédelmet tanuló Tamar a 23 éves unokaöcsükért aggódnak, akit a végzetes napon a Gázai övezet határánál tartott fesztiválról raboltak el. Ők sem tudják, mi a megoldás: tárgyalás vagy erőszak, de bíznak a kormányban. Mint mondták, nem tudják, mik az opciók.

A dilemma nem is lehetne nagyobb a politikai vezetés, illetve Netanjahu számára, hiszen a Hamász jól tudja, hogy az idő múlásával csak nő a túszok „ára”. Netanjahu szerint a deklarált cél a Hamász elpusztítása. A harcok folytatásával azonban csökken a túszok esélye. A helyzetet bonyolítja, hogy a túszok egy része nem is a Hamász, hanem az Iszlám Dzsihád kezében van, sőt állítólag palesztin családok is részt vettek az emberrablásokban magánakciók keretében. Közben videók és „könyörgő levelek” nyilvánosságra hozatalával a szélsőséges palesztin szervezetek pszichológiai terrort folytatnak Izrael ellen – vélik sokan.

A harcok folytatásával azonban csökken a túszok esélye
MTI / EPA / Mohamed Szaber

A világ közvéleményéért is folyik a harc, több országban – így az USA-ban és Olaszországban is – előfordult, hogy letépkedték a túszok kiragasztott fényképeit. Miközben a túszok sorsa elviselhetetlen fájdalmat jelent a hozzátartozók és egész Izrael számára, ugyancsak elviselhetetlen szenvedést okoz a gázai civil lakosságnak a Hamász elleni izraeli légi és szárazföldi offenzíva. A palesztin halálos áldozatok száma már több mint tízezer, a Gázai övezet északi részén pedig lassan nem marad ház, amelyet ne ért volna találat. Ráadásul Izrael egyre több gázai kórházat támad, ahol a Hamász harcállásokat, parancsnoki központokat, fegyverraktárakat helyezett el. Ám sokszor hiába szólítja fel a kórházban menedéket kereső civileket a távozásra, egy videó tanulsága szerint is a Hamász lövésekkel „terelte” vissza a menekülőket.

Egy tel-avivi téren felállított mérleg egyik serpenyőjén lévő dobozokra túszok képeit ragasztották, a másikra egy földgömböt helyeztek – mintha csak azt mutatva, hogy Izraelnek a nemzetközi közvéleménnyel is meg kell küzdenie. Izrael úgy érzi, egyre távolabb kerül a háborút kiváltó kegyetlen Hamász-támadás, és a közösségi médiában főként a palesztin áldozatokról esik szó. Azt nem tudni, hogy az izraeliek alulról építkező kampánya és összefogása segít-e hazajuttatni a túszokat, de olyan erő mozdult meg, amely hosszabb távon is hatással lehet az izraeli politikára, Netanjahu sorsára és a háborúra.

Keresztes Imre

Munkatársunk egy izraeli szervezésű csoportos sajtóút keretében utazott Izraelbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!